Przed nami sezon urlopowy. Część z nas zaplanowała już swoje wakacje za cel obierając sobie Chorwację. Zanim jednak wyruszymy w podróż warto poznać kilka istotnych informacji, które ułatwią wyjazd i sprawią, że nasz urlop będzie niezapomniany. 

Wyjazd do Chorwacji – jakie formalności? 

Decydując się na podróż do Chorwacji warto pamiętać o tym, że przy wjeździe obywatele Polski muszą posiadać ważny paszport lub dowód osobisty – wiza turystyczna nie jest wymagana. Ale zwróćmy uwagę na okres ważności naszych dokumentów tożsamości, tak by w razie kontroli nic nas nie zaskoczyło. 

Z pewnością podczas pobytu na Chorwacji, warto posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument ten uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak obywatele Chorwacji. Nie zapominajmy jednak, że nie zawsze pokryje on wszystkie koszty leczenia. Z tego powodu przed wyjazdem powinniśmy rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty leków, wizyt lekarskich zarówno w publicznych jak i prywatnych placówkach medycznych czy ewentualnego transportu medycznego do Polski. 

Podróż do Chorwacji 

Do Chorwacji możemy dostać się dzięki licznym połączeniom lotniczym. Loty bezpośrednie są dostępne z większych miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, do głównych lotnisk w Chorwacji, takich jak Split, Dubrownik czy Zagrzeb. Wielu turystów decyduje się na to, by podróżować do Chorwacji samochodem. Ale pamiętajmy o tym, że taki wyjazd może zająć nam więcej czasu i wymagać opłacenia winiet za przejazd autostradami. 

Będąc już na miejscu można zdecydować się na wynajem samochodu. Jest to jedno z popularniejszych rozwiązań, szczególnie dla tych, którzy chcą zwiedzić mniej dostępne miejsca. Jak wiadomo Chorwacja słynie z pięknych wysp, na które można dostać się korzystając z promów łączących ląd z wyspami. Możemy także wynająć łódź lub jacht, aby odkrywać wyspy na własną rękę lub z opcją sternika. 

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji 

Jak już wspominaliśmy przed wyjazdem do Chorwacji warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Na rynku znajdziemy wiele ofert, dlatego wybierzmy opcję, która będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Polisa powinna zawierać między innymi: 

  • koszty leczenia (w tym leczenie następstw chorób przewlekłych i COVID-19 w zakresie podstawowym), zakup lekarstw przepisanych przez lekarza oraz hospitalizacja, 
  • pakiet usług assistance, który zapewni m.in. transport medyczny, wizytę lekarza, pokryje koszty niezbędnych badań, zabiegów, operacji, 
  • OC podróżne, które zabezpiecza przed sytuacjami, w których wyrządzimy szkodę innym osobom w trakcie podróży, 
  • ubezpieczenia bagażu obejmuje uszkodzenie, utratę i opóźnienie bagażu oraz ubezpieczenie na wypadek odwołania i opóźnienia lotu. 

A jeśli planujemy podróż z wyprzedzeniem możemy pomyśleć o ubezpieczeniu kosztów, które ponosimy w związku z jej organizacją. Dzięki temu w przypadku konieczności rezygnacji lub przerwania podróży np. ze względów zdrowotnych czy śmierci osoby bliskiej, odzyskamy do 100% kosztów jakie opłaciliśmy przed wyjazdem. 

Jak już zakupimy ubezpieczenie, zróbmy zdjęcie polisy. Dzięki temu będziemy mieli pod ręką numer umowy oraz dane kontaktowe do Centrum Obsługi Klienta.  

Źródło: WARTA