Turcja od lat stanowi jeden z atrakcyjniejszych kierunków naszych wakacyjnych wyjazdów – miejsce to jest idealne, nie tylko dla miłośników plażowania, ale także zwiedzania. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji, aby nasz urlop był bezpieczny i pełen interesujących przeżyć?
Podróż do Turcji – jakie formalności?
Na mocy obowiązujących przepisów obywatele Polski mogą wjechać do Turcji korzystając z dowodu osobistego, jedynie jeśli wybierają się do tego kraju w celach turystycznych i tranzytowych, nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni. Natomiast w innych przypadkach potrzebny nam będzie paszport. Przed wyjazdem warto też sprawdzić aktualne przepisy. Walutą Turcji jest lira turecka (TRY), chcąc lokalnie korzystać z gotówki powinniśmy wymienić pieniądze przed podróżą.
Pamiętajmy także o tym, by mieć przy sobie informacje kontaktowe do ambasady, takie jak adres czy numer telefonu. Dzięki temu w razie ewentualnych sytuacji awaryjnych będziemy mogli szybko skontaktować się z tą instytucją. Generalnie Turcja jest bezpiecznym krajem dla turystów, ale jak wszędzie, należy zachować ostrożność.
Turecki system opieki zdrowotnej
W związku z tym, że Turcja nie jest członkiem Unii Europejskiej, karta EKUZ nie jest honorowana w tym kraju. Dlatego przed podróżą warto wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Produkt ten pokryje koszty leczenia za granicą. Co ciekawe, turecki system opieki zdrowotnej jest dobrze rozwinięty, szczególnie w większych miastach, jednak koszty leczenia mogą być wysokie. I uwaga! Woda z kranu w Turcji nie jest zdatna do picia, z tego powodu zawsze powinniśmy pić wodę butelkowaną.
Ubezpieczenie turystyczne do Turcji
Jak wspominaliśmy w Turcji nie działa karta EKUZ. Dlatego przed wyjazdem warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Na rynku znajdziemy wiele produktów tego typu, dlatego pamiętajmy, by wybrać polisę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb.
Na przykład polisa Warta Travel ochrona obejmuje:
- koszty leczenia, które są ponoszone w związku z nagłym zachorowaniem ubezpieczonego, nieszczęśliwym wypadkiem, leczeniem następstw chorób przewlekłych, a także na COVID-19 do wysokości sumy ubezpieczenia, którą wybieramy podczas zakupu polisy (nawet 2 000 000 zł). Ochrona obejmuje wizytę u lekarza ( w tym również specjalisty – adekwatnie do potrzeb klienta), hospitalizację, niezbędne operacje, badania, zabiegi czy operacje, zakup lekarstw przepisanych przez lekarza,
- pakiet usług assistance, który umożliwia m.in. transport medyczny, wizytę lekarza, pokryje koszty niezbędnych badań, zabiegów i operacji,
- OC podróżne, które zabezpiecza przed sytuacjami, w których wyrządzimy szkodę innym osobom w trakcie podróży,
- ubezpieczenia bagażu, które obejmuje kradzież z włamaniem lub rabunek, utratę, uszkodzenie na skutek zdarzenia losowego lub nieszczęśliwego wypadku potwierdzonego dokumentacją medyczną,
- opóźnienie dostarczenia bagażu oraz ubezpieczenie na wypadek odwołania lub opóźnienia lotu rejsowego.
W przypadku planowania podroży z wyprzedzeniem dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie kosztów, które ponosimy w związku z jej organizacją (ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży). Produkt ten pozwala nam odzyskać do 100% kosztów poniesionych w związku z wyjazdem, jeśli będziemy musieli zrezygnować lub przerwać podróż np. ze względów zdrowotnych czy śmierci osoby bliskiej.
Źródło: WARTA