Piotr Liroy Marzec – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej złożył wniosek w sprawie czasowego wycofania pojazdu z ruchu. W odpowiedzi na interpelację Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, Jerzy Szmit poinformował, że resort w najbliższym czasie planuje wprowadzić czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu.

We wniosku Poseł Liroy Marzec podkreślił, że obecny stan prawny nie uwzględnia tego, że niektóre pojazdy nie są używane przez cały rok, pomimo tego polisa musi być wykupiona na pełne 12 miesięcy: „Jest to dotkliwe zwłaszcza dla posiadaczy pojazdu kolekcjonerskiego, zabytkowego, historycznego lub unikatowego zakupionego w celu remontu lub konserwacji i zarejestrowania na żółte tablice. Ponadto, obecny stan prawny nie uwzględnia faktu, że niektóre pojazdy są używane tylko sezonowo. Dotyczy to zwłaszcza motocykli, motorowerów i samochodów o nadwoziu typu kabriolet”. Należy również dodać, że za obowiązkowe ubezpieczenie OC muszą płacić także te osoby, które np. wyjechały za granicę do pracy i samochód zostawiły w kraju.

Odpowiedź Ministerstwa

W odpowiedzi na interpelację Liroya-Marca Jerzy Szmit odpowiada: „Jeżeli inicjatywa poselska wcześniej rozwiąże sprawę czasowego wycofania pojazdów z ruchu, to Minister Infrastruktury i Budownictwa będzie wspierać tę inicjatywę, służąc wsparciem merytorycznym”. Szmit przyznał, że w przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu, właściciel ponosiłby koszty z tym związane. Dodatkowo musiałby ponieść koszty zapewnienia wycofanemu z ruchu pojazdowi postoju poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu.

Kto może czasowo wyrejestrować pojazd?

W chwili obecnej wycofać czasowo pojazd z ruchu mogą właściciele określonych kategorii pojazdów. Są to m.in.: samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne, autobusy. W przypadku pozostałych rodzajów pojazdów wyrejestrowanie takiego samochodu oznacza obecnie nieodwracalne wycofanie go z ruchu – z punktu widzenia przepisów staje się on odpadem, który podlega obowiązkowi utylizacji.

Źródło: www.next.gazeta.pl   www.finanse.wp.pl