Jak wiadomo ubezpieczyciele, dokonując wyliczeń dotyczących wysokości składki za ubezpieczenie OC biorą pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest wiek posiadacza pojazdu. Dlatego przyjęło się, że młodzi kierowcy mają zazwyczaj naliczaną zwyżkę. Jednak czy zawsze muszą się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia?
Wiek posiadacza pojazdu a ubezpieczenie OC
Na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu zobligowany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Co ważne, ochrona obejmuje szkody spowodowane danym samochodem bez względu na to, kto je prowadził. Jednak warto pamiętać o tym, że jeśli z auta korzysta ktoś inny należy powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela. Przy kalkulacji składki OC bardzo często pada pytanie o dodatkowych, młodych kierowców. Podanie takiej osoby może spowodować wyliczenie wyższej składki za polisę OC. Wynika to z tego, że taki młody kierowca zazwyczaj wcześniej nie posiadał samochodu i go nie ubezpieczał, a tym samym towarzystwo nie wie, czego może się spodziewać po takim prowadzącym pojazdy. Zakłada zatem, że w jego przypadku istnieje wyższe ryzyko spowodowania szkód. Dlaczego? Ubezpieczyciele opierają się na rzetelnych źródłach danych i wiedzą, w jakim wieku kierowcy powodują najwięcej kolizji i wypadków. Np. z danych Komendy Głównej Policji wynika, że są to osoby w wieku od 18 do 24 lat.
Do ilu lat stosowana jest zwyżka za wiek?
Parametry, które są brane przez ubezpieczycieli przy wyliczaniu składki za OC nie są regulowane przepisami. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych nie ma również żadnych zapisów, które definiowałyby, do którego momentu kierowca powinien być uważany za młodego. Praktyka jednak pokazuje, że towarzystwa zazwyczaj naliczają zwyżkę za wiek do 26 lat. Czy zatem po przekroczeniu tej granicy wiekowej zapłacimy mniej za polisę OC? Jak już wyjaśnialiśmy, koszt ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Jeśli kierujący spowoduje szkodę, jego negatywna historia przebiegu ubezpieczenia wpłynie na ostateczną wysokość składki.
Młody kierowca – jak obniżyć cenę OC?
Młody kierowca za polisę OC zapłaci z zasady więcej niż doświadczony użytkownik pojazdu. Wynika to z tego, że bezszkodowa jazda znacząco wpływa na cenę ubezpieczenia. Jednak i młody kierowca może skorzystać z tego typu zniżek, kupując i ubezpieczając swój pierwszy samochód. Wystarczy, że współwłaścicielem auta będzie osoba z wysokimi zniżkami na ubezpieczenie samochodu. Rozwiązanie to ma jeden minus – w przypadku szkody i wypłaty odszkodowania z OC, zniżki traci zarówno młody kierowca, jak i każdy ze współwłaścicieli.
Młody kierowca może obniżyć cenę polisy także dzięki zarejestrowaniu pojazdu w miejscu zamieszkania, które nie jest dużym miastem, a małą wioską. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę to, że w takich miejscach ryzyko kolizji maleje. Niekiedy też można uzyskać dodatkową zniżkę np. za wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego OC online.
Źródło: UNIQA