Statystyki wskazują, że prawie jedna dziesiąta odszkodowań wypłacanych z tytułu ubezpieczenia mienia dotyczy szkód spowodowanych kradzieżą. Jak zatem ochronić swój majątek na wypadek tego typu zdarzeń? Czym różni się pojęcie rabunku od kradzieży z włamaniem?
Jaka jest różnica pomiędzy kradzieżą a rabunkiem?
W kontekście ubezpieczenie mienia kradzież z włamaniem rozumiana jest, jako zdarzenie, w którym złodziej używa siły, by dostać się na teren prywatny, a jego działania pozostawiają po sobie wyraźne ślady. W praktyce oznacza to sytuację, w której po powrocie do domu zastaniemy wyłamane drzwi lub wybite okno i stwierdzimy brak wartościowych przedmiotów.
Z kolei kradzież zwykła to sytuacja, w której usiłowano lub dokonano zaboru naszego mienia, nie pozostawiając śladów użycia siły fizycznej lub dodatkowych narzędzi. Z tego typu zdarzeniem możemy się spotkać wówczas, gdy złodziej wejdzie w posiadanie kluczy od naszego mieszkania, np. w wyniku dokonania rabunku, a następnie je okradnie.
Natomiast pojęcie rabunku związane jest z bezpośrednim kontaktem poszkodowanego z przestępcą. Mówimy o nim wówczas, gdy zaboru mienia dokonano przy groźbach użycia siły fizycznej. Rabunkiem jest również zdarzenie, w którym złodziej posuwa się do doprowadzenia ofiary do nieprzytomności. Mianem tym określa się również sytuacje, w której dokonano oszustwa osoby małoletniej, osoby po 65. roku życia lub niepełnosprawnej. W kontekście licznych kradzieży „na wnuczka” czy „na policjanta” warto ubezpieczyć swoich bliskich na wypadek tego typu zdarzeń.
Ubezpieczenie kradzieży z włamaniem i rabunku – jak działa?
Pamiętajmy o tym, że większość dostępnych na rynku ubezpieczeń od kradzieży nie jest tożsamych z zabezpieczeniem na wypadek rabunku. Jednak dobra polisa łączy w sobie te dwa pojęcia, ponieważ ubezpieczenie mienia powinno być kompleksowe. Przykładowo oferowane przez Nationale-Nederlanden ubezpieczenie domu i mieszkania obejmuje następujące zdarzenia losowe:
- kradzież po uprzednim usunięciu zabezpieczeń (sposób prawidłowego zabezpieczenia mieszkania lub domu znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia) i pozostawieniu widocznych śladów sforsowania zamków,
- kradzież mienia po otwarciu domu lub mieszkania oryginalnym kluczem, gdy sprawca kradzieży wszedł w posiadanie klucza w wyniku rabunku lub kradzieży z włamaniem do innego pomieszczenia (zabezpieczonego zgodnie z wytycznymi z OWU),
- rabunek w wyniku wprowadzenia błąd osoby nieletniej,
- sytuacja, w której złodziej dostał się do wnętrza ubezpieczonego domu lub mieszkania przez uchylone okna lub drzwi tarasowe. Przy zastrzeżeniu, że w mieszkaniu przebywali w tym czasie domownicy lub pracownicy osoby ubezpieczonej, np. pomoc domowa,
- rabunek w wyniku oszustwa osoby niepełnosprawnej lub po 65. roku życia,
- kradzież dokonana przez osobę pozostającą na terenie nieruchomości po jej zamknięciu,
- rabunek dokonany pod groźbą użycia siły fizycznej wobec ubezpieczonego, jego domowników lub pracowników domowych.
Nie tylko kradzież z włamaniem i rabunek
Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie mienia na wypadek kradzieży zadziała także w przypadku zaginięcia w niewyjaśnionych okolicznościach elementów zewnętrznych wyposażenia i ruchomości domowych, znajdujących się na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Z kradzieżą mogą być również powiązane akty wandalizmu. Wyłamane zamki w drzwiach, wybite szyby w oknach i wiele innych szkód to dodatkowe straty, które możemy ponieść, jako osoby poszkodowane w wyniku kradzieży z włamaniem. Z tego powodu ubezpieczenie mienia od kradzieży powinno uwzględniać również rekompensatę szkód spowodowanych wandalizmem. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza polisa ochroni nas kompleksowo w wielu niespodziewanych sytuacjach.
Źródło: Nationale-Nederlanden