Odwołana w ostatniej chwili podróż to nic miłego, szczególnie w kontekście wakacji. Jedną z najlepszych form zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, które mogą być powodem tego typu sytuacji jest polisa turystyczna. Kiedy zadziała ubezpieczenie od rezygnacji z lotu?
Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu – w jakich sytuacjach działa polisa?
Jak wiadomo, ubezpieczenie od rezygnacji z lotu stanowi zazwyczaj część polisy turystycznej. Dzięki tej opcji, w przypadku konieczności odwołania urlopu z przyczyn losowych ubezpieczeniem objęte będą udokumentowane koszty poniesione w związku z wycieczką, która została odwołana lub skrócona. W jakich dokładnie sytuacjach zadziała jeszcze ochrona? Polisa podróżna obejmuje swoim zakresem różne zdarzenia losowe, które mogą uniemożliwić wyjazd za granicę. Zazwyczaj zwrot poniesionych kosztów, w tym zakupu biletu na samolot, otrzymamy, gdy ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi lub nagle zachorujemy, a dolegliwości nie pozwolą nam na realizację planów wyjazdowych. Ubezpieczenie obejmuje także wypadki i choroby naszych dzieci. Co więcej, jeśli np. cierpimy na chorobę przewlekłą, a stan naszego zdrowia pogorszy się, wówczas także polisa zadziała (pod warunkiem, że wybraliśmy opcję uwzględniającą choroby przewlekłe). Odszkodowanie zostanie wypłacone także w przypadku śmierci ubezpieczonego lub bliskiej mu osoby.
Warto podkreślić, że ubezpieczenie uwzględnia też sytuacje, w których szkody powstaną w naszym mieniu. Przykładowo w Nationale-Nederlanden otrzymamy odszkodowanie, gdy do zdarzenia losowego dojdzie do trzech dni przed planowanym wyjazdem. Wezwanie do sądu w związku ze sprawą karną lub w charakterze świadka również jest przesłanką do zwrotu kosztów odwołania zagranicznej podróży. Podobnie traktowane jest wezwanie przez władze do wykonania czynności administracyjnych lub prawnych w trakcie wyjazdu. Ubezpieczenie turystyczne zadziała także wówczas, gdy staniemy się ofiarą napadu lub kradzieży – w takiej sytuacji warunkiem uzyskania odszkodowania jest udokumentowanie kradzieży, która miała miejsce w okresie 14 dni przed planowaną podróżą.
Zmiana sytuacji zawodowej a ubezpieczenie podróżne
Nie każdy wie, że zmiana sytuacji zawodowej również może być powodem do tego, aby odwołać zaplanowany wcześniej wyjazd. Ubezpieczenie turystyczne oferowane przez wspomnianego wcześniej ubezpieczyciela obejmuje następujące sytuacje:
- wyznaczenie daty rozpoczęcia pracy u nowego pracodawcy w okresie trwania wycieczki zagranicznej,
- otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę w okresie do 45 dni od planowanej daty wyjazdu (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wypowiedzenie zostało wystawione z naszej winy).
Ale uwaga! Ubezpieczenie turystyczne zadziała wtedy, jeśli wykupimy je w ciągu 48 godzin od zakupu wycieczki lub biletów.
Odwołana podróż – jakie koszty rekompensuje polisa turystyczna?
Zazwyczaj przedmiot ubezpieczenia od rezygnacji z lotu stanowią koszty poniesione w związku z wyjazdem zagranicznym, który został odwołany. Warto jednak mieć na uwadze to, że odszkodowanie zostanie wypłacone wyłącznie za udokumentowane wydatki. Koszty te obejmują nie tylko zakup biletów lotniczych, ale również rezerwację w hotelu, wydatki związane z udziałem w organizowanym wydarzeniu, wynajem pojazdu oraz umowę zawartą z organizatorem wyjazdu turystycznego. Zatem takie ubezpieczenie pokryje koszty, które zostały poniesione w związku z odwołaną podróżą.
Jak już wspominaliśmy ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj zawiera ubezpieczenie od rezygnacji z lotu. W skład polisy może także wchodzić zwrot kosztów leczenia za granicą, NNW i OC. Dobrze dopasowana polisa turystyczna to również praktyczna pomoc dla podróżnych w ramach assistance. Takie ubezpieczenie pozwala planować dalekie i kosztowne wyprawy, bez obaw o ewentualne koszty związane z odwołaniem czy skróceniem wyjazdu. Z pewnością zagraniczny wyjazd bez ubezpieczenia turystycznego to mało rozsądna decyzja.
Źródło: Nationale-Nederlanden