Ubezpieczenia mieszkaniowe coraz częściej pozwalają na rozszerzenie zakresu polisy także o obszary życia prywatnego. Na rynku znajdziemy oferty, które dotyczą nie tylko szerokiej oferty usług assistance, ale także zapewniają pomoc medyczną, psychologiczną oraz prawną lub taką, która dotyczy sportu i rekreacji. Jednym z takich ubezpieczeń jest produkt Dom MAX. 

Rosnąca popularność jednośladów 

Zarówno rowery, jak i wszelkiego rodzaju urządzenia transportu osobistego (UTO) stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych środków transportu. Szczególnie w dużych miastach, gdzie ulice są coraz bardziej zakorkowane. Ten sposób przemieszczania się jest nie tylko ekologiczny, ale również często krótszy niż czas dojazdu autem. W ostatnich 4 latach możemy zaobserwować również rosnącą popularność rowerów elektrycznych – są one dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy dotychczas nie chcieli korzystać na co dzień z roweru, ponieważ obawiali się słabej kondycji lub „nie do końca świeżego wyglądu” w pracy. Pod kątem ekologii ogromne znaczenie ma kwestia baterii i ich produkcji. Jednak coraz częściej widzimy, jak bardzo technologia stara się nadążyć za ekologicznymi potrzebami – i to zarówno w skali globalnej, jak i również na naszym rodzimym rynku technologicznym. Pomimo tego, że przed nami jest jeszcze wiele wyzwań, zwłaszcza w kwestii samochodów elektrycznych, coraz częściej pojawiają się optymistyczne wieści dotyczące tych zagadnień. 

Niewątpliwie rower to świetny sposób na poprawę kondycji czy dojazdy do pracy. Dwa kółka sprawdzą się także doskonale podczas urlopu czy krótkiego wypadu za miasto. Kontakt z przyrodą, światem, napotkanymi ludźmi i świeżym powietrzem jest absolutnie wyjątkowy. 

Ubezpieczenia dedykowane dla rowerzystów 

Na rynku ubezpieczeniowym znajdziemy szeroką gamę ofert dedykowanych dla miłośników jednośladów. Pozwalają one na ubezpieczenie roweru zarówno w domu czy piwnicy od zdarzeń losowych lub kradzieży z włamaniem, a także zabezpieczają przed takimi sytuacjami jak kradzież roweru z posesji własnego domu, tarasu, balkonu, czy z wynajmowanych w czasie urlopu pomieszczeń a także z auta, z bagażnika lub kufra samochodowego. Coraz więcej rowerów jest składanych i przystosowanych do przewożenia w ograniczonej przestrzeni bagażowej – taka ochrona również ma znaczenie. Powszechna staje się też ochrona roweru w skutek wypadku, zderzenia z innym rowerzystą czy samochodem, osobą, zwierzęciem czy jakąkolwiek inną przeszkodą lub przedmiotem. Także rowerzyści mogą liczyć na coraz szerszy pakiet ochronny. Z pewnością jazda na rowerze jest przyjemna, jednak w razie wypadku możemy doznać poważnych obrażeń. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Zdarza się, że ochrona jest na tyle rozbudowana, że pozwala na objęcie ochroną bliskich i dzieci, które mamy  pod opieką. Np. w zakresie OC życia prywatnego poszkodowane osoby trzecie, które w skutek wypadku także odniosły obrażenia lub szkodę w mieniu – np. uszkodzony samochód czy zniszczone ubranie. 

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty 

Ubezpieczenie mieszkaniowe „Dom MAX”, które dostępne jest w ofercie InterRisk w zakresie ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk (All Risk) uwzględnia szerokie ubezpieczenie rowerowe. Produkt ten zapewnia ochronę od wszelkich, możliwych, niespodziewanych zdarzeń, które mogą spowodować uszkodzenie, zniszczenie lub utratę (np. w skutek kradzieży) roweru. Bez względu na to czy szkoda miała miejsce w domu, w garażu, w piwnicy, na balkonie, na tarasie lub na posesji domu jednorodzinnego. Ubezpieczyciel oferuje również ubezpieczenie roweru w trakcie wyjazdu, wycieczki rowerowej na obszarze całego kraju. Obejmuje ono uszkodzenie, zniszczenie lub utratę rowerów wskutek zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem do zamykanych pomieszczeń również tych wynajmowanych w czasie urlopu, z samochodu, a także z zamykanego na klucz zewnętrznego bagażnika samochodowego lub kufra. 

Należy podkreślić, że odszkodowanie za utracony czy uszkodzony rower wypłacany jest w wartości odtworzeniowej (nowej). Oznacz to, że przy wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel nie potrącam żadnych kwot dotyczących zużycia technicznego roweru ani udziałów własnych. Do ubezpieczenia może być przyjęty każdy rower bez względu na wiek a także to, czy jest elektryczny czy zwykły. 

„Dom MAX” to także atrakcyjna oferta pomocy assistance. Obejmuje ona transport roweru z miejsca wypadku do miejsca zamieszkania lub do najbliższego serwisu rowerowego. Jeśli w skutek wypadku lub awarii rower nie będzie nadawał się do dalszej jazdy, InterRisk zapewni nam organizację roweru zastępczego. Jeśli po drobnym wypadku będziemy chcieli kontynuować jazdę, a rower będzie wymagał niewielkiej naprawy, fachowiec usprawni go na miejscu zdarzenia. 

W ramach tego ubezpieczenia możemy liczyć również na transport do placówki medycznej. Ubezpieczyciel zapewni także transport osobom bliskim, które będziemy mieli pod opieką w trakcie wycieczki, a którymi po wypadku nie będziemy mogli się zająć. Jeśli ktoś inny zostanie poszkodowany wskutek naszego wypadku, jemu też zostanie udzielona ochrona w zakresie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym (do wysokości sumy gwarancyjnej, którą ustaliliśmy na polisie). Poszkodowany będzie mógł liczyć na odszkodowanie, a my nie będziemy musieli pokrywać jego strat. 

Nowością w ofercie InterRisk jest szerszy zakres terytorialny  Assistance rowerowego  – to nie tylko świadczenia w Polsce, ale także w strefie przygranicznej na obszarze Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy – do 50 km od polskiej granicy. 

Zgodnie z zapowiedziami ubezpieczyciela ubezpieczenie w odświeżonej odsłonie będzie dostępne w ofercie InterRisk już wkrótce. 

Źródło: InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group