Wrzesień to niewątpliwie okres, w którym zainteresowanie ubezpieczeniami szkolnymi wzrasta. Pomimo tego, że NNW dla ucznia nie jest obowiązkowe warto pomyśleć o zakupie tego typu ochrony ubezpieczeniowej. Szczególnie, że to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku na jedno dziecko.
Ubezpieczenie szkolne – czy jest obowiązkowe?
Na początku warto wyjaśnić kwestię, która bardzo często budzi wątpliwości rodziców – czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe? Otóż w naszym kraju przepisy nie obligują rodziców dzieci szkolnych do tego, by je ubezpieczyć w zakresie NNW szkolnego, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i innych ryzyk. Produkt tego typu zaliczany jest do polis nieobowiązkowych.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku organizowania wycieczki lub imprezy zagranicznej po stronie szkoły leży obowiązek ubezpieczenia uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków i to placówka ma zapewnić im pokrycie kosztów leczenia. Wskazuje na to paragraf 7a ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
Dlaczego warto kupić NNW dla dziecka?
Skoro polisa szkolna nie jest obowiązkowa, to czy warto decydować się na zakup ubezpieczenia NNW dla dziecka? Z pewnością tak. Produkt ten zapewnia wsparcie finansowe w wielu niespodziewanych sytuacjach. Tym bardziej, że polisa działa nie tylko w szkole czy przedszkolu, ale także poza placówką edukacyjną oraz w dni wolne od zajęć. Ubezpieczenie NNW chroni przed skutkami finansowymi uszkodzenia ciała lub śmierci i zawierane na okres 12 miesięcy. Taka polisa może obejmować ochroną:
- dzieci w żłobkach i przedszkolach,
- uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
- uczniów szkół specjalnych i sportowych,
- uczniów placówek opiekuńczo-wychowawczych,
- studentów i doktorantów,
- słuchaczy placówek oświatowo-wychowawczych.
Pamiętajmy o tym, że świadczenie (odszkodowanie) z NNW dziecka wypłacane jest, gdy dojdzie do uszkodzenia ciała lub śmierci ubezpieczonego. Możemy także liczyć na wypłatę stosownej kwoty za pobyt dziecka w szpitalu oraz na zwrot kosztów podjętego leczenia i rehabilitacji.
W zależności od wybranego ubezpieczenia szkolnego odszkodowanie wypłacane może być także w wielu innych sytuacjach, np. w UNIQA umowa obejmuje również:
- zwrot kosztów za zniszczone lub uszkodzone okulary korekcyjne ubezpieczeniowego, jeśli w następstwie nieszczęśliwego wypadku dojdzie do uszkodzenia ciała, za które przyjmiemy odpowiedzialność,
- pokrycie wydatków na nabycie protez czy zakup lub wypożyczenie środków pomocniczych w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
- pokrycie kosztów wizyty lekarskiej związanej z usunięciem kleszcza, organizacja i pokrycie kosztów badania kleszcza pod kątem nosicielstwa patogenów, refundacja kosztów antybiotykoterapii w takiej sytuacji.
Co istotne, że jeśli dziecko w wyniku wypadku np. złamie rękę, ubezpieczyciel oszacuje wysokość świadczenia w oparciu o przesłaną dokumentację medyczną i tabelę, a odszkodowanie wypłaci nam zgodne z procentem uszczerbku na zdrowiu i wysokością ustalonej w NNW sumy ubezpieczenia. Z tego powodu tak istotne jest to, by podczas zawierania umowy zwrócić uwagę na jej wysokość.
Gdzie kupić NNW dla dziecka? W szkole czy indywidualnie?
Przez lata ubezpieczenie NNW dla dziecka w formie polisy grupowej oferowane nam było w szkołach. Czasami mogliśmy odnieść wrażenie, że polisa szkolna jest obowiązkowa. To powodowało, że wielu rodziców zawierało umowy na miejscu, podczas wizyty na pierwszym zebraniu w placówce szkolnej. Jednak chcą zyskać pewność, że zapewniamy swojemu dziecku maksimum ochrony i wypłatę odszkodowania w adekwatnej kwocie względem poniesionych szkód, powinniśmy rozważyć zakup indywidualnego ubezpieczenia NNW szkolnego.
Przykładowo zawierając umowę w UNIQA, możemy liczyć na takie korzyści jak:
- objęcie ochroną dziecka także w trakcie wyczynowego uprawiania sportu – bez konieczności wnoszenia dodatkowej składki,
- możliwość samodzielnego wyboru właściwego dla nas i naszego dziecka wariantu ubezpieczenia,
- całodobowa ochrona, świadczona także poza placówką szkolną,
- dla młodzieży powyżej 13 lat, możliwość objęcia ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie ochrony prawnej – od hejtu w internecie, dzięki któremu w razie naruszenia dobrego imienia lub prawa do prywatności ubezpieczonego w sieci pojawi się możliwość skorzystania z pomocy prawnej, specjalisty IT oraz konsultacji z psychologiem.
Wspomniane ubezpieczenie ma szeroki zakres ochrony zdrowia dzieci i młodzieży do 26. roku życia. I jak już wspominaliśmy polisa NNW działa nie tylko w szkole lub na uczelni, ale i poza nimi czy w dni wolne od zajęć dydaktycznych.
Pamiętajmy, że produkt ten zapewni nam wypłatę świadczeń w razie wypadku dziecka w wysokości zgodnej z ofertą i wybranym pakietem ubezpieczenia. Z tego powodu przy wyborze NNW dla dziecka należy kierować się zakresem oraz wysokością sumy ubezpieczenia, która stanowi maksymalną kwotę, jaka może zostać wypłacona ubezpieczonemu.
Źródło: UNIQA