Przez ostatnie lata okres zimowy przyzwyczaił nas do swojej łagodności. Takich opadów śniegu i silnych mrozów jak obecnie, dawno już nie mieliśmy. Niestety wraz z nimi wzrosła ilość szkód komunikacyjnych, w tym także tych dotyczących szyb. Z czego to wynika? I jak nam może pomóc odpowiednie ubezpieczenie?
Jak dochodzi do uszkodzeń szyb samochodowych?
Jak pokazują analizy zimą dochodzi do większej ilości uszkodzeń szyb samochodowych. Nie zaskakuje to, że ponad 80 procent z nich dotyczy szyby przedniej. Wynika to z tego, że najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi na skutek uderzenia kamieni czy żwiru wyskakującego spod kół. A nawet najmniejsza rysa, w której może pojawić się woda, spowoduje, że zniszczenie będzie się powiększać.
Co ciekawe to sami kierowcy często doprowadzają do uszkodzeń szyb np. włączając szybkie ogrzewanie ciepłym powietrzem, gdy po drugiej stronie jest silny mróz. W wyniku takich gwałtownych różnic temperatur może dojść do pęknięcia szyby.
Szybkie ogrzanie oblodzonej szyby może się przyczynić do jej pęknięcia szczególnie wówczas, gdy była ona już wcześniej lekko uszkodzona. Nawet niewielkie odpryski mogą się powiększyć do takich rozmiarów, że już nie będziemy mogli udawać, że ich nie widzimy.
Jazda z uszkodzoną szybą – konsekwencje
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że zarysowana lub pęknięta szyba może znacznie ograniczać pole widzenia kierowcy w efekcie, czego stwarza on zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu drogowego. Małe odpryski na szybie możemy naprawić. Jednak w sytuacji, gdy szyba jest pęknięta konieczna jest jej wymiana.
Co ważne jazda z uszkodzona szybą jest nie tylko niebezpieczna, ale też może wiązać się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi. W przypadku, gdy dojedzie do kontroli samochodu, który ma pęknięcia lub ubytki w szybie, policjant ma prawo wystawić kierowcy mandat i zatrzymać dowód rejestracyjny.
Z jakiego ubezpieczenia możemy skorzystać?
Gdy dojdzie do już do jakiegoś zdarzenia, które spowoduje uszkodzenie szyby w samochodzie w takim stopniu, że będziemy musieli ją naprawić lub wymienić warto sprawdzić czy nasza polisa obejmuje takie sytuacje. Na wypłatę odszkodowanie będziemy mogli liczyć mając wykupione ubezpieczenie szyb. Dzięki polisie otrzymamy wsparcie ubezpieczyciela przy organizacji naprawy lub wymiany, a także otrzymamy zwrot poniesionych kosztów.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia szyb i wystąpienia zdarzenia polegającego na ich uszkodzeniu lub zniszczeniu, nie utracimy zniżek za przebieg ubezpieczenia OC i Auto Casco.
Może się jednak okazać, że naprawa szyb będzie wyższa niż suma ubezpieczenia produktu, który obejmuje je ochroną. W takiej sytuacji szkodę będziemy mogli zlikwidować z ubezpieczenia AC. Oczywiście pod warunkiem, że posiadamy taką polisę.
Prognozy pogody przewidują, że zima z nami zostanie na dłużej, dlatego warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o ubezpieczeniu samochodu np. od ryzyka uszkodzenia szyby.
Źródło: Reso Europa Service