Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje nam ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach dodatku do polisy mieszkaniowej lub OC w życiu prywatnym. Jaką ochronę zapewnia nam wówczas ubezpieczyciel? Czy warto wykupić ubezpieczenie psa lub kota w ramach polisy OC?
OC w życiu prywatnym – czym jest?
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym działa w podobny sposób jak ubezpieczenie komunikacyjne. Polisa zapewnia nam ochronę, jeśli będziemy sprawcą zdarzenia, w efekcie, którego ucierpi inna osoba. Co istotne, umowa może obejmować nie tylko samego właściciela polisy, ale także członków jego najbliższej rodziny. Oznacza to, że w przypadku spowodowania szkody przez naszego małżonka lub dziecko, nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z wypłatą rekompensaty poszkodowanemu – odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel.
Ochrona ubezpieczeniowa w ramach OC w życiu prywatnym obejmuje zarówno straty powstałe w mieniu materialnym, jak i te dotyczące zdrowia innej osoby. Polisa zadziała, jeśli np. zalejemy sąsiadowi mieszkanie, dziecko nieumyślnie zarysuje czyjś samochód lub potrącimy pieszego podczas jazdy na rowerze. Niektóre dostępne na rynku oferty pozwalają na objęcie swoim zakresem także zwierzęta domowe.
Jednak czworonogi można także ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej. Jest to możliwe, jeśli polisa zostanie rozszerzona na wyposażenie mieszkania – wówczas zwierzę jest ubezpieczone na podobnej zasadzie, co ruchomości domowe, a odszkodowanie zostanie wypłacone, gdy zwierzę domowe ucierpi w wyniku wypadku czy zranienia.
Ubezpieczenie psa w ramach ubezpieczenia OC
Ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach polisy OC w życiu prywatnym przydaje się, gdy nasze zwierzę wyrządzi szkody, w wyniku których ucierpi inna osoba. Dzięki ubezpieczeniu to ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty rekompensaty poszkodowanemu – a my nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni. Ochroną w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym objęte są np. takie zdarzenia, jak:
- pogryzienie przez psa,
- uszkodzenie mienia osoby trzeciej przez zwierzę (np. podrapanie drzwi czy zniszczenie ogrodzenia),
- zniszczenia spowodowane przez zwierzę, np. podczas pobytu w hotelu.
Pamiętajmy jednak, że środki z polisy OC zostaną wypłacone jedynie osobie trzeciej. Co oznacza, że za szkody powstałe w mieniu należącym do właściciela polisy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Pełen zakres wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Kiedy można uzyskać odszkodowanie za pogryzienie przez psa?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że osoba, która została pogryziona przez psa, może się domagać odszkodowania od właściciela zwierzęcia. Podstawę prawną stanowi tu art. 431 Kodeksu Cywilnego. W takim przypadku posiadając polisę OC w życiu prywatnym w rekompensatę za szkodę wypłaci ubezpieczyciel. A ile dokładnie może wynieść odszkodowanie za pogryzienie przez psa? Kwota ta jest zależna od wielu czynników, takich jak:
- rodzaj i rozmiar uszczerbku na zdrowiu, jakiego w wyniku pogryzienia doznał poszkodowany,
- konsekwencje zdrowotne wynikające z pogryzienia, np. kosztów operacji czy leczenia.
Podczas ustalania wysokości odszkodowania pod uwagę bierze się także koszty wizyt u lekarzy, rehabilitacji, a także ewentualne straty poszkodowanego, związane np. z jego nieobecnością w pracy.
Źródło: UNIQA