Znaczne długi mogą być bardzo dużym obciążeniem dla dłużnika – nie tylko pod kątem finansowym, ale także psychicznym. W takiej sytuacji jednym z dostępnych rozwiązań jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co to za proces? Czy jest on polecany dla osób zadłużonych?

Co to upadłość konsumencka?

Termin upadłości, inaczej bankructwa, wiele osób kojarzy z firmami. Jednak zgodnie z polskimi przepisami można również przeprowadzić upadłość konsumencką, która przeznaczona jest dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Zadaniem upadłości konsumenckiej jest pomoc dłużnikowi w pozbyciu się długów na skutek opracowania planu spłaty zaległości oraz ewentualnego umorzenia części, a niekiedy całości zadłużenia.

Po serii zmian w przepisach prawa upadłość konsumencka jest jeszcze łatwiej dostępna dla dłużników, również tych, którzy doprowadzili do swojego zadłużenia własną niefrasobliwością, na przykład ryzykownymi inwestycjami.

Upadłość konsumencka – dla kogo jest przeznaczona?

By ogłosić upadłość konsumencką, konieczne jest spełnienie paru istotnych warunków. Zaliczane są do nich głównie:

  1. Status konsumenta – jak sama nazwa wskazuje, upadłość konsumencka przeznaczona jest dla konsumentów. Konsumentem jest osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, czyli nie ma firmy, a także nie należy do spółki.
  2. Minimum 3-miesięczna niewypłacalność – aby ogłosić upadłość, problemy finansowe muszą być długotrwałe. Wymogiem jest zatem niewypłacalność, czyli niemożność regulowania swoich zobowiązań przez co najmniej 3 miesiące.

Są to zasadniczo główne wymogi, aby ogłosić upadłość. Dłużnik nie musi mieć majątku, by skorzystać z tej procedury.

Jakie skutki niesie za sobą upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka powoduje przede wszystkim łatwiejsze oddłużenie – pozbycie się długów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, może temu towarzyszyć oddłużenie, więc dłużnik może nie musieć spłacać wszystkich swoich długów.

Należy pamiętać, że na skutek rozpoczęcia procesu upadłościowego sąd ustanawia plan spłaty. Zajęte może być również należące do upadłego mienie na poczet spłaty zobowiązań. Niekiedy oznacza to również utratę posiadanych nieruchomości.

Proces upadłości zatrzymuje przy tym procesy windykacyjne i komornicze, dlatego daje on dłużnikowi większy komfort psychiczny.

W przypadku dodatkowych pytań związanych z procesem takim jak upadłość konsumencka Katowice to miasto, w którym można skorzystać z pomocy kancelarii prawnych specjalizujących się w tej dziedzinie. Ich pracownicy mogą zapewnić kompleksowe wsparcie w procesie analizy sytuacji dłużnika, przygotowaniu dokumentacji i reprezentowaniu go przed sądem.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.

ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa

Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl

Artykuł partnera