Zazwyczaj wybierając się na zagraniczne wakacje szukamy polisy turystycznej, która skutecznie zabezpieczy nas w razie nieprzewidzianych sytuacji. Nie każdy jednak wie, że ubezpieczenia tego typu pozwalają również na ochronę naszego mienia, gdy będziemy za granicą. Jak działa taka polisa? 

Ubezpieczenie turystyczne – przed czym chroni? 

Okazuje się, że dostępne na rynku polisy turystyczne, które dedykowane są dla osób wybierających się na zagraniczny wyjazd, posiadają obecnie naprawdę szeroki zakres ochrony. Jak wiadomo zazwyczaj ubezpieczenia tego typu gwarantują pokrycie kosztów leczenia za granicą, w tym nagłych zachorowań, następstw chorób przewlekłych i nieszczęśliwych wypadków. Istotnym składnikiem ochrony jest także pakiet usług assistance. Polisy turystyczne chronią również bagaż oraz umożliwiają pokrycie kosztów związanych z opóźnieniem jego dostarczenia. Na czas zagranicznego wyjazdu ochronę możemy uzupełnić o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Produkt ten zabezpiecza nas, jeśli na wakacjach wyrządzimy jakieś szkody osobom trzecim ( zarówno osobowe, jak i rzeczowe). Ubezpieczenie turystyczne pozwala nam też zabezpieczyć się w razie wynajmu samochodu – ubezpieczyciele dają nam możliwość ubezpieczenia zniesienia udziału własnego w wynajętym pojeździe, jeżeli spowodujemy szkodę  w takim pojeździe podczas wakacji. Polisa na wakacyjny wyjazd może nam również służyć po powrocie do domu, np. jeśli będziemy musieli kontynuować leczenie powypadkowe po powrocie do Polski (leczenie musi rozpocząć się zagranicą). 

Ochrona mienia w ramach polisy turystycznej 

Ale czy polisa turystyczna może także chronić nasze mienie, gdy jesteśmy za granicą? Tak. Niektóre oferty pozwalają na ubezpieczenie mienia pozostawionego w kraju, gdy jesteśmy na wakacjach za granicą. Zazwyczaj pod pojęciem mienia znajdziemy przedmioty należące do osoby ubezpieczonej na polisie lub osób pozostających z nią we wspólnym gospodarstwie domowym. Ochroną objęte są wówczas ruchomości domowe  takie jak sprzęt elektroniczny, fotograficzny, komputerowy, audiowizualny, instrumenty muzyczne. Przedmiotem ubezpieczenia są również urządzenia dostępowe do Internetu, telefonii czy telewizji. Polisa chroni również meble, elementy dekoracji wnętrz, sprzęt oświetleniowy, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i obuwie. Pamiętajmy, by przed zawarciem umowy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To tam znajdziemy szczegółowe definicje ubezpieczyciela. 

Ruchomości domowe pozostawione na czas wyjazdu za granicę – zakres ochrony 

Polisa turystyczna może obejmować ochroną ubezpieczeniową nasze mienie, które pozostało w kraju, przed jego utratą wskutek kradzieży z włamaniem do domu lub mieszkania. Na przykład zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia Warta Travel za kradzież z włamaniem uważa się bezprawny zabór mienia z zamkniętych pomieszczeń w celu jego przywłaszczenia po usunięciu istniejących zabezpieczeń przeciwwłamaniowych domu, mieszkania przy użyciu siły fizycznej lub narzędzi pozostawiających ślady włamania lub po otworzeniu drzwi zewnętrznych domu/mieszkania oryginalnym kluczem, który sprawca zdobył przez kradzież z włamaniem do innego pomieszczenia, o ile otwarcie to nastąpiło niezwłocznie po zdobyciu kluczy w sposób opisany powyżej. Do kradzieży z włamaniem można również zaliczyć zniszczenie zabezpieczeń przeciwwłamaniowych, które miało ścisły związek z włamaniem lub usiłowaniem włamania. Nie zapominajmy o tym, że zakres ochrony mienia pozostawionego w kraju jest ściśle związany o okresem ubezpieczenia, na który kupiliśmy naszą polisę turystyczną. Zazwyczaj ochrona zaczyna się po opuszczeniu przez nas kraju i trwa do końca dnia, w którym wracamy z zagranicy. 

Źródło: WARTA