Zdarza się, że najemcy mieszkania zastanawiają się, kiedy i w jakim zakresie będą odpowiedzialni za powstałe w nieruchomości szkody – tym bardziej, że kaucja nie zawsze pozwala na pokrycie strat. Dlatego zarówno najemcy, jak i wynajmujący powinni rozważyć zakup odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania.
Obowiązki najemcy i właściciela nieruchomości
Na początku warto wyjaśnić, jak ustawa o ochronie lokatorów reguluje prawa i obowiązki najemców oraz wynajmujących. Podstawą w tej kwestii jest umowa lokatora z właścicielem, bowiem zgodnie z prawem – najemca ma obowiązek eksploatować lokal w sposób, w jaki określiła to zawarta pomiędzy stronami umowa. Dodatkowo najemca musi utrzymywać lokal we właściwym stanie technicznym oraz higieniczno-sanitarnym oraz przestrzegać porządku domowego. Ustawa przewiduje między innymi, że najemca powinien informować właściciela o potrzebie napraw, ale sam również jest zobowiązany do wykonania niektórych prac. Nie każdy wie, że najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. Obowiązków po obydwu stronach umowy najmu nieruchomości możemy znaleźć wiele. Tymczasem każde mieszkanie, czy dom oraz jego wyposażenie narażone jest na wiele niebezpieczeństw, wśród których można wymienić zarówno zdarzenia losowe, jak i włamanie, czy też ryzyko wyrządzenia szkody osobom trzecim. Z uwagi na to zarówno lokator, jak i właściciel powinien zadbać o odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości.
Ubezpieczenie dla lokatora mieszkania
Każdy najemca mieszkania powinien pomyśleć przede wszystkim o ubezpieczeniu ruchomości, ubezpieczeniu OC oraz assistance. Przypominamy, że ruchomości domowe stanowią różne elementy wyposażenia mieszkania takie jak sprzęt komputerowy, drukarki czy telewizor oraz biżuteria. W przypadku kradzieży ubezpieczyciel zrekompensuje poniesione straty, podobnie będzie w przypadku pożaru, zdarzeń losowych lub akcji ratowniczej czy dewastacji. Z kolei assistance to ubezpieczenie, które zapewnia różnego typu usługi fachowców takich jak hydraulik, ślusarz, czy elektryk – z ich pomocy można skorzystać w przypadku awarii. Najemcy przyda się również OC w życiu prywatnym – na wypadek zalania lub wyrządzenia innego typu szkód osobom trzecim.
Ubezpieczenie dla właściciela nieruchomości
Natomiast właściciel nieruchomości powinien pomyśleć o ubezpieczeniu murów i elementów stałych od pożaru, zdarzeń losowych, katastrofy budowlanej i dewastacji. A jeśli mieszkanie jest wynajmowane z cennym wyposażeniem takim jak sprzęt AGD, czy RTV – zalecaną polisą jest także ubezpieczenie mienia ruchomego od kradzieży z włamaniem lub rabunku. Właścicielowi przyda się również assistance, które odciąży go od konieczności finansowania wybranych napraw, jeżeli dojdzie do awarii. Warto zainteresować się także asystą prawną, czy ochronę na wypadek utraty czynszu.
Źródło: Europa Ubezpieczenia