Własny pojazd może okazać się najpopularniejszym środkiem transportu podczas tegorocznych wakacji. Jednak zagraniczny wyjazd samochodem nie zawsze jest możliwy i wówczas niektórzy decydują się na wypożyczenie auta na miejscu. Jakie zalety niesie ze sobą takie rozwiązanie i o czym trzeba wiedzieć, decydując się na wypożyczenie samochodu za granicą?
Wypożyczenie auta za granicą – jakie korzyści?
Bez wątpienia podróż własnym autem daje nam dużą swobodę i możliwość szybkiego przemieszczania się, zwłaszcza jeśli trasa obejmować będzie autostrady i drogi ekspresowe. Jednak tego typu rozwiązanie wiąże się z koniecznością dobrego przygotowania do jazdy, co nie zawsze jest łatwe. Co więcej, nie zawsze możemy podróżować własnym samochodem, chociażby z uwagi na odległość.
Wiele osób mogło się już przekonać, że korzystanie z komunikacji miejskiej za granicą bywa nieco ograniczające, np. z uwago na konieczność dostosowywania się do rozkładów jazdy czy wysokie koszty. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się wypożyczenie auta, tym bardziej, że wiele wypożyczalni zlokalizowanych jest przy samym lotnisku – co bywa dużym ułatwieniem podczas podróży.
Jednak wynajem samochodu za granicą może okazać się sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli robimy to po raz pierwszy. Dlatego musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.
Jak wynająć samochód za granicą?
Wynajęcie samochodu za granicą i skorzystanie z usług wypożyczalni wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów. Konieczne jest między innymi posiadanie dokumentu tożsamości i prawa jazdy. I uwaga! W niektórych państwach wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Do rezerwacji samochodu niezbędna będzie również karta kredytowa. I z uwagi na to, że wypożyczalnie aut wymagają także wniesienia wkładu własnego warto mieć przy sobie gotówkę.
Nie każdy wie, że wypożyczalnie biorą pod uwagę również wiek i staż kierowcy. Niektóre podmioty nie wypożyczą samochodu, jeśli kierowca nie ma ukończonych 21 lat lub posiada prawo jazdy od krótkiego czasu.
Posiadając wymagane dokumenty musimy udać się do oddziału wypożyczalni. Jak już wcześniej wspominaliśmy, zazwyczaj część z nich znajduje się tuż przy samym lotnisku i to tam zrealizujemy wszelkie formalności. Doświadczenie pokazuje, że najtańszym i najszybszym sposobem jest rezerwacja auta jeszcze przed podróżą. Wówczas wystarczy tylko wpłacić określoną kwotę i odebrać kluczyki.
Wypożyczenie auta – ile kosztuje?
Ciężko jest określić rzeczywisty koszt wypożyczenia auta za granicą, bowiem na cenę wpływa wiele czynników. Między innymi takich jak:
- kraj, do którego się wybieramy,
- rodzaj wypożyczalni (lokalne firmy zazwyczaj mają niższe ceny),
- wielkość, model i klasa wypożyczanego pojazdu,
- okres, na jaki wynajmuje się samochód,
- staż kierowcy,
- dodatkowe ubezpieczenia, których wymaga wypożyczalnia.
Kiedy decydować się na wynajem samochodu za granicą?
Wynajem samochodu podczas podróży jest zazwyczaj świetną alternatywą dla lokalnego transportu publicznego i własnego auta. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy do miejsca docelowego musimy dotrzeć samolotem, jednocześnie nie chcąc rezygnować ze swobody jaką daje nam korzystanie z pojazdu. To także dobry sposób na podróż, jeśli podczas wakacji zamierzamy często się przemieszczać – np. wówczas, gdy nasze miejsce noclegowe znajduje się w znacznej odległości od lokalizacji, które chcemy zwiedzić. Dzięki temu może zaplanować wycieczki do pobliskich miast, a także miejscowości położonych nieco dalej. Przemieszczanie się samochodem to także dużo większy komfort, gdy podróżujemy z dziećmi.
Bez wątpienia podczas wakacji, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, nie tylko na drodze, ale i podczas całego wyjazdu. Właśnie dlatego warto pomyśleć o polisie turystycznej, która obejmuje kompleksową ochroną zarówno sytuacje związane z wypożyczeniem samochodu, jak i pomoc w razie kłopotów z bagażem czy sprzętem, a nawet pomoc prawną i wsparcie tłumacza.
Wypożyczenie auta za granicą – co jeszcze warto wiedzieć?
Pamiętajmy o tym, że auto możemy wypożyczyć zazwyczaj od 1 do 30 dni. Często też okazuje się, że im dłuższy okres najmu, tym cena za dobę wynajmu jest niższa.
Kto może wynająć samochód za granicą? Zdarza się, że firmy w wynajmujące auta stawiają przed kierowcami różne wymagania. Do najczęstszych należy okres posiadania prawa jazdy i w zależności od wypożyczalni wynosi on od min. 1 roku do 3 lat. Co więcej, jeśli autem mają kierować dwie osoby należy uiścić dodatkową opłatę za drugiego kierowcę.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, kto pokryje szkody powstałe w wyniku ewentualnego wypadku. Standardowo kwestie te uregulowane są w warunkach umowy najmu. Zazwyczaj decydując się na tzw. pełną ochronę będziemy musieli wypożyczyć samochód nieco drożej. Jednak wówczas w razie wszelkich ewentualnych szkód ich koszty pokryje wykupione ubezpieczenie.
Źródło: Nationale-Nederlanden