Część z nas w okresie wakacyjnym zdecyduje się na zagraniczną podróż własnym autem. Niewątpliwie, by taki wyjazd przebiegał bez niepotrzebnych problemów warto się do niego odpowiednio przygotować. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przed wyruszeniem w drogę? 

Wypadki poza granicami Polski 

By zagraniczna podróż własnym autem przebiegała bez problemów warto odpowiednio wcześnie zadbać o klika istotnych kwestii. Za nim wyruszymy w drogę powinniśmy przede wszystkim sprawdzić przygotowanie techniczne pojazdu, spakować ważne dokumenty oraz wyznaczyć trasę. Może się też okazać, że w kraju do którego się wybieramy obowiązują inne przepisy dotyczące wyposażenia pojazdu czy posiadania przy sobie odpowiednich dokumentów. 

– Brak odpowiedniego przygotowania się do wyjazdu, nieznajomość przepisów i niedostosowanie się do warunków oraz zwyczajów panujących na drogach innych państw jest przyczyną ogromnej liczby wypadków, jakie nasi zmotoryzowani powodują poza granicami Polski. W 2022 r. byli sprawcami ponad 63 tysięcy zdarzeń drogowych. To aż 170 dziennie! Dlatego warto przed zagraniczną podróżą należycie się do niej przygotować – zauważa Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Zagraniczny wyjazd własnym autem – jak się przygotować? 

Pamiętajmy o tym, by przed wyjazdem zlecić ogólny przegląd techniczny pojazdu, skontrolować płyny – olej, płyn chłodniczy, hamulcowy, a także sprawdzić opony oraz oświetlenie (reflektory i kierunkowskazy). Mimo tego, że podróżując po Polsce nie musimy mieć przy sobie niektórych dokumentów to już wybierając się zagranicę powinniśmy zadbać o to, by zabrać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym oraz ważną polisą ubezpieczenia OC i Zieloną Kartę (w przypadku podróży poza obszar EOG). Powinniśmy mieć przy sobie także dowód osobisty lub paszport. Zadbajmy także o to, by w pojeździe znajdowała się sprawna gaśnica i odpowiednio wyposażona apteczka, a także kamizelka odblaskowa, maseczka, koło zapasowe, lewarek, zestaw kluczy. Istotne jest to, by przed podróżą sprawdzić przepisy drogowe, które obowiązują w krajach do których się wybieramy. Znajdziemy je między innymi na stronach polskich ambasad. 

Wypadek za granicą – czy konieczne jest wzywanie policji? 

Czasami pomimo dobrego przygotowania do wyjazdu może dojść do wypadku za granicą. Czy w takiej sytuacji wzywać policję, czy wystarczy wspólne oświadczenie szkody? Wszystko zależy od przepisów obowiązujących w kraju, w którym miało miejsce zdarzenie. W większości państw UE, w przypadku zwykłej kolizji (bez ofiar śmiertelnych lub rannych) nie ma obowiązku wzywania służb. Wówczas wystarczy, jeśli uczestnicy zdarzenia spiszą wspólne zgłoszenie szkody. Natomiast w sytuacji, gdy w zdarzeniu odniósł obrażenia któryś z uczestników, wystąpiły poważne szkody materialne, albo zaistniała wyraźna różnica zdań w interpretacji zdarzenia, powinniśmy wezwać policję. 

Co istotne, jeśli wybieramy się do krajów za wschodnią granicą (Rosja, Białoruś) obecność Policji jest wymagana w przypadku każdego zdarzenia. Nawet wówczas, gdy dojdzie do zwykłej kolizji. 

Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych