Zagraniczną podróż własnym samochodem z pewnością należy dobrze zaplanować. Co więcej, warto także sprawdzić to, jakie dokumenty powinniśmy posiadać podczas wyjazdu. Jednym z nich może być np. Zielona Karta. Jak działa takie ubezpieczenie i ile kosztuje jej wystawienie?
Zielona Góra – czym jest?
Zielona Karta to dokument, który stanowi potwierdzenie posiadania polisy OC poza granicami kraju. Dokument ten sprawia, że w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego poza granicami kraju, w którym zarejestrowano nasz pojazd odpowiedzialność finansową za szkodę przejmie nasz ubezpieczyciel. Wysokość wypłaconego odszkodowania zależna jest od kwot wskazanych w umowie albo kwot określonych limitami prawnymi danego państwa, w którym doszło do wypadku lub kolizji.
W skrócie można powiedzieć, że dzięki Zielonej Karcie kierowcy nie muszą kupować ubezpieczenia OC w kraju, do którego wybierają się na urlop czy w podróż służbową. Dokument stanowi także gwarancję dla tamtejszych władz, że jako właściciel samochodu, posiadamy ważną polisę OC (zakupioną w swoim kraju).
Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?
Gdzie wymagana jest Zielona Kata? Dokument ten będzie nam potrzebny w takich krajach, jak:
- Albania,
- Azerbejdżan,
- Białoruś,
- Iran,
- Izrael,
- Maroko,
- Mołdawia,
- Macedonia,
- Rosja,
- Tunezja,
- Turcja,
- Ukraina.
Ale uwaga! W związku z tym, że PBUK wypowiedziało umowy dwustronne łączące je z Biurem Białoruskim oraz z Biurem Rosyjskim od dnia 01.06.2022 r. symbole BY i RUS są przekreślone na certyfikatach ZK. Oznacza to, że pojazdy wjeżdżające na terytorium Białorusi lub Rosji z taką Zieloną Kartą, nie posiadają ochrony ubezpieczeniowej.
Warto podkreślić, że certyfikat Zielonej Karty posiada jednakowy wzór graficzny – bez względu na kraj, do którego wybieramy się w podróż. Jeszcze do 1 lipca 2021 roku dokument ten posiadał zielony kolor, jednak obecnie Towarzystwa Ubezpieczeniowe w naszym kraju wydają dokumenty w nowym formacie – jest on biało-czarny.
Zielona Karta – ile kosztuje wystawienie certyfikatu?
Procedura związana z wyrobieniem Zielonej Karty nie jest skomplikowana, jednak warto zadbać o ten dokument jeszcze przed wyjazdem. Szczególnie, że zdobycie dokumentu podczas przekraczania granicy konkretnego kraju nie jest możliwe – w takiej sytuacji niezbędny może okazać się zakup ubezpieczenia granicznego bezpośrednio na przejściu. A to niestety może wiązać się ze sporym wydatkiem.
Zieloną Kartę wystawimy w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, w którym posiadamy zawartą polisę OC. Ile zapłacimy za wyrobienie dokumentu? Cena Zielonej Karty zależna jest od wybranej firmy i może być bardzo zróżnicowana. Jednak zazwyczaj jest to wydatek rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że niektórzy ubezpieczyciele np. Compensa, oferują swoim klientom Zieloną Kartę bezpłatnie – w ramach ubezpieczenia OC. Jest to dosyć komfortowe rozwiązanie.
Źródło: Compensa TU S.A. VIG