Rada Ministrów zajmie się 10 marca nowelizacją przepisów o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ich zmiana ma wzmocnić kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego związane z mechanizmami nadzoru nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń, które działają na terenie naszego kraju.

Zadania Komisji Nadzoru Finansowego

Rolą Komisji Nadzoru Finansowego jest sprawowanie nadzoru nad sektorem bankowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym oraz rynkiem kapitałowym. KNF kontroluje także instytucje płatnicze i biura usług płatniczych, instytucje pieniądza elektronicznego oraz sektor kas spółdzielczych. Do zadań komisji należą ponadto:

  • Działania podejmowane w celu prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego,
  • Działania mające na celu rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności,
  • Działania edukacyjno- informacyjne w zakresie funkcjonowania rynku finansowego,
  • Prace nad projektami aktów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym,
  • Działania związane ze stwarzaniem możliwości polubownego rozstrzygania sporów między uczestnikami rynku finansowego,
  • Działania określone ustawami.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Nowelizacja ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, spowodowana jest koniecznością zapewnienia Komisji Nadzoru Finansowego efektywnych i szybkich narzędzi, które umożliwią sprawowanie nadzoru nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń oraz reasekuracji z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej a wykonujących działalność na terytorium naszego kraju.

Przepisy wprowadzą także implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiej i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. , która dotyczy podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Projektowana ustawa zakłada zmianę w art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dotyczy ona doprecyzowania przepisów, które regulują terminy wypłat odszkodowań i odpowiedzialności w razie ich przekroczenia tak, by dotyczyły również zagranicznych zakładów ubezpieczeń.

Proponowana nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej daje możliwość skutecznej i szybkiej interwencji organom nadzoru w sytuacji, w której naruszane są interesy ubezpieczających i ubezpieczonych.

Projektowane zmiany dotyczące zwiększenia uprawnień nadzorczych Komisji Nadzoru Finansowego będą miały wpływ na tych wszystkich, którzy korzystają z usług zagranicznych zakładów ubezpieczeń  wykonujących działalność na terenie Polski. Przede wszystkim zaś mogą zyskać ochronę swoich interesów w przypadkach wymagających interwencji KNF.

Źródło: KNF, PAP