logo ufg

W ubiegłym roku łączne wypłaty z UFG z tytułu odszkodowań wyniosły ponad 97 milionów złotych, to stanowi o 5 procent mniej niż rok wcześniej. Pierwsze półrocze tego roku potwierdza trend spadkowy – o kolejne 7 procent.

Dlaczego zmniejsza się ilość roszczeń?

W ubiegłym roku zgłoszonych zostało 876 roszczeń. To aż o 25 procent mniej niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu 2019 – było to 428 szkód o kolejne  16 procent mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego komentuje: „Mniej wypłat to przede wszystkim efekt spadku liczby zgłoszeń o przyznanie świadczenia po śmierci osoby bliskiej w wypadku drogowym. Taki trend wynika z wyeksplorowania przez kancelarie odszkodowawcze spraw śmiertelnych wypadków sprzed kilkunastu lat, a także spadku liczby wypadków śmiertelnych na polskich drogach w kolejnych latach ostatniej dekady”.

Do UFG trafia coraz mniej roszczeń o odszkodowania przede wszystkim za wypadki spowodowane w odległej przeszłości przez nieznanego sprawcę

Powoli wygasa fala roszczeń, która zalała Fundusz w latach 2015/2017. Roszczenia były efektem  uchwały Sądu Najwyższego, która dopuściła prawo zgłaszania roszczeń o zapłatę zadośćuczynień za wypadki z udziałem nieznanego sprawcy, poprzez możliwość przypisania mu winy, w zdarzeniach sprzed kilkunastu lat (rozszerzono okres przedawnienia do dwudziestu lat).

Źródło: www.ufg.pl
Źródło: www.ufg.pl

Spada liczba śmiertelnych wypadków

Inną tendencją mającą wpływ na niższy poziom wypłat z UFG, jest spadek liczby śmiertelnych wypadków drogowych w ostatniej dekadzie (liczba zabitych spadła z ponad 4500 w 2009 roku do 2862 w 2018 roku). W efekcie łączna wysokość wypłacanych przez Fundusz zadośćuczynień i odszkodowań w związku ze śmiercią osoby bliskiej – tylko w minionym roku spadła o 2,45 mln złotych (roszczenia na podstawie art. 446 par. 3 i par. 4 k.c.).

„Rosną natomiast średnie wartości kwot wypłacanych przez UFG. Przede wszystkim jest to efekt coraz wyższych wypłat świadczeń za szkody osobowe, na co mają wpływ coraz wyższe kwoty zadośćuczynień żądane przez poszkodowanych, a także wzrost wypłat za utracone przez nich zarobki oraz wzrost kosztów opieki nad bezpośrednio poszkodowanymi” – wyjaśnia Sława Cwalińska Weychert.

Średnia szkoda osobowa wypłacana przez Fundusz – w przypadku obrażeń własnych ofiar wypadków – tylko w minionym roku wzrosła o ponad 10 procent więcej niż rok wcześniej. Łącznie w całym minionym roku UFG wypłacił o 1,2 mln złotych więcej tytułem zadośćuczynień za doznaną krzywdę dla bezpośrednich ofiar wypadków. Z kolei średnia szkoda rzeczowa przekroczyła 4,7 tys. złotych, co stanowi wzrost o 2 procent w stosunku do poprzedniego roku.

UFG: „Trudno definitywnie stwierdzić na ile chwilowy jest ten obserwowany w UFG spadek wartości wypłat”

Elżbieta Wanat Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego komentuje „Trudno definitywnie stwierdzić na ile chwilowy jest ten obserwowany w UFG spadek wartości wypłat. Z pewnością jednak pozwoli on złagodzić skutki nowych zadań, które otrzymał UFG – czyli wypłaty świadczeń po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej w polisach komunikacyjnych OC . W najbliższym czasie nie przewiduje wnioskowania o podwyższenie składki na UFG. Dziś jest to 1,3 proc. zbieranej przez firmy składki z obowiązkowych polis OC: komunikacyjnych i rolnych”.

Źródło: www.ufg.pl