logo ufg

1 października 2020 r. weszła w życie ustawa pozwalająca na zwrot środków wpłacanych przez klientów organizatorom za wycieczki, które ostatecznie zostały odwołane z powodu pandemii. Zgodnie z jej przepisami obsługa wniosków składanych przez podróżnych oraz ich weryfikacja na podstawie danych przesyłanych przez organizatorów imprez turystycznych będzie prowadzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wnioski o zwrot można składać na stronie Funduszu za pomocą uprzednio założonego konta użytkownika.

Zwrot pieniędzy za wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii

Ustawa umożliwiająca podróżnym odzyskanie środków wpłaconych na imprezy, które zostały odwołane z powodu zagrożenia epidemicznego obowiązuje od 1 października 2020 r.

Co ważne jej przepisy dotyczą podróżnych, którzy:

  • nie otrzymali do tej pory zwrotu środków od organizatora imprezy turystycznej, 
  • nie dostali w zamian vouchera, 
  • nie skorzystali z procedury „charge back”,
  • nie otrzymali w zamian innej imprezy od organizatora,
  • nie odebrali gotówki od agenta lub organizatora.

Jak widać wniosek mogą złożyć jedynie podróżni, którzy do tej pory nie otrzymali żadnej rekompensaty za imprezę odwołaną z powodu pandemii.

Jak otrzymać zwrot środków za odwołaną imprezę turystyczną?

Na mocy ustawy podróżni, którzy chcą wystąpić o zwrot wpłaconych środków muszą skorzystać z systemu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.  Zatem jak odzyskać pieniądze za odwołaną wycieczkę?

Przede wszystkim trzeba założyć konto w portalu prowadzonym przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (obsługiwany przez UFG) pod adresem www.tfg.ufg.pl. Następnie należy wypełnić wniosek, który dostępny jest wyłącznie na koncie użytkownika. 

Co ważne z powodu zagrożenia epidemicznego nadal nie jest możliwa obsługa osobista podróżnych, ani obsługa tradycyjnej poczty.

Uwaga! Podróżni mogą otrzymać niezbędne informacje na dedykowanej im infolinii, która jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00, a jej numery to 22 445 12 34 lub 22 255 23 23. 

Na portalu Funduszu przygotowano również specjalną sekcję tematyczną, w której będą publikowane informacje związane ze zwrotami środków. Można w niej odnaleźć i pobrać między innymi instrukcję zakładania konta, a także zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.  Podróżni znajdą tam również treść ustawy, która reguluje zwrot środków z tytułu imprez odwołanych przez zagrożenie pandemiczne oraz informacje dla przedsiębiorców turystycznych.

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny