Większość osób decydując się na zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC kieruje się przede wszystkim jego ceną. Nie każdy jednak wie, że są sposoby na niższą składkę za OC. Wpływ na jej wysokość ma wiele czynników a znając je mamy szansę znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu. Jak zatem kupić tańsze OC? Podpowiadamy.
Jednorazowa opłata składki OC
Ten sposób na niższą składkę za OC może nie jest ulubionym rozwiązaniem wśród wielu posiadaczy pojazdów, ale może przynieść widoczne korzyści finansowe. Ubezpieczyciele umożliwiają rozłożenie płatności za ubezpieczenie OC na raty, ale przy opłaceniu składki w całości możemy zaoszczędzić nawet do ok. 25 procent. Jeśli jednak nie mamy środków na jednorazową opłatę to warto pamiętać, że im mniej rat, tym tańsze będzie OC.
Niektórzy właściciele samochodów planując ich wcześniejszą sprzedaż obawiają się opłaty całości składki, a tym samym utraty części swoich pieniędzy. Jednak w przypadku zbycia auta przed upływem rocznej polisy OC można poprosić kupującego, aby wypowiedział aktualną umowę i wykupił własne ubezpieczenie. Wówczas pojawi się możliwość zwrotu składki od ubezpieczyciela, kwota ta będzie proporcjonalna do czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej.
Parametry samochodu wpływają na składkę OC
Każdy, kto choć raz podawał informacje konieczne do wyliczenia składki za ubezpieczenie OC wie, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie parametry samochodu jak marka, pojemność silnika i przebieg. Jak pokazują statystyki, jeżeli zależy nam na niskiej składce za ubezpieczenie OC powinniśmy jeździć samochodem marki Dacia lub Suzuki o pojemności do 1.0 litra i przebiegiem do 50 tysięcy km.
Mimo tego, że wówczas składka za OC będzie niska to nie każdy kierowca chce poruszać się autem o tak małej pojemności. Dlatego tańsze ubezpieczenie OC możemy również uzyskać skupiając się na innych parametrach, przykładowo:
- Posiadając auto elektryczne, następnie narastająco więcej zapłacą właściciele aut na benzynę, hybryd, diesli oraz pojazdy z benzyną + LPG,
- Znaczenie ma też wiek samochodu, statystycznie auta 4 letnie mają najtańsze OC. Co ciekawe młodsze pojazdy mają często wyższą składkę.
Wiek kierowcy, jego stan cywilny oraz miejscowość mają znaczenie przy OC
Nie od dziś wiadomo, że starsi kierowcy płacą mniej za ubezpieczenie OC. Niestety nie mamy wpływu na swój wiek, ale tańsze OC można uzyskać, gdy będziemy współwłaścicielem samochodu wraz z bardziej doświadczonym kierowcą. Dzięki temu rozwiązaniu młodzi kierowcy mogą korzystać ze zniżek innych, tym samym płacić mniej za polisę OC. Co ciekawe niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają również zwyżki w składce dla osób 65+.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na niższą cenę OC ma stan cywilny posiadacza pojazdu. Najtańsze ubezpieczenie OC uzyskają małżeństwa (najlepiej z dzieckiem), które zamieszkują małą miejscowość. Istotne jest również to, że małżonkowie mogą wzajemnie korzystać z wypracowanych przez współmałżonka zniżek za bezszkodową jazdę.
Nie bez wpływu na wysokość składki OC jest miejsce zamieszkania klienta. Im większe miasto, tym większe ryzyko na powstanie szkody. Dlatego mieszkańcy mniejszych miejscowości zapłacą mniej za ubezpieczenie OC.
OC taniej w pakiecie
Ubezpieczyciele często stosują zniżki dla tych klientów, którzy korzystają z dodatkowych produktów ubezpieczeniowych. I tak za polisę OC w pakiecie z dobrowolnym ubezpieczeniem AC zapłacimy mniej. Co ważne może to również zwiększać nasz komfort i poczucie bezpieczeństwa. Obok ubezpieczenia autocasco wraz z OC warto rozważyć jeszcze zakup produktów, które uzupełnią kompleksowo ochronę ubezpieczeniową np.
- Ubezpieczenie assistance – które może okazać się pomocne na drodze, gdy auto ulegnie awarii lub zostanie unieruchomione np. wyniku kolizji.
- Ubezpieczenie NNW – chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków.
- Ubezpieczenie szyb – które zadziała w momencie uszkodzenia szyb.
Jak widać rynek ubezpieczeń oferuje wiele dobrowolnych rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, które można wykupić w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Dzięki temu mamy szansę na dopasowanie oferty do swoich potrzeb, a także skorzystanie z dodatkowych zniżek.
Porównanie cen OC
Wiele osób przekonało się już, że internetowe prównywarki dają szybkie zestawienie wielu ofert OC. Jednak nigdy nie mamy pewności, że sprawdzone zostały naprawdę wszystkie oferty. Często też wysoka pozycja danego ubezpieczyciela może być wynikiem promowania jego produktów.
Dlatego warto jeszcze sprawdzić, czy najtańsze OC znajdziemy u innego ubezpieczyciela np. zgłaszając się do swojego agenta ubezpieczeniowego. Wówczas zweryfikujemy dostępne oferty pod kątem swoich potrzeb ubezpieczeniowych, a także w razie wątpliwości będziemy mogli go zapytać o zakres ochrony. Zdarza się, że ceny polis OC są porównywalne w kilku zakładach ubezpieczeń ale np. jeden ubezpieczyciel w pakiecie z ubezpieczeniem OC może dawać również Assistance, lub w przypadku rozszerzenia ochrony o NNW umożliwia skorzystanie z dodatkowej zniżki i obniżenia całości składki.
Czy najtańsze OC jest najlepsze?
Przedstawione powyżej metody na obniżenie składki za OC są skuteczne, ale mogą okazać się trudne do wykonania. O wszystkim decydują indywidualne potrzeby posiadacza pojazdu. I warto pamiętać o tym, że czasami najtańsze ubezpieczenie OC może nie być dla nas najlepsze, choćby z uwagi na obsługę szkód przez danego ubezpieczyciela. Takim przykładem jest firma Gefion, która jest w likwidacji. Klienci tego ubezpieczyciela znaleźli się w bardzo kłopotliwej sytuacji, dlatego przy wyborze ubezpieczenia OC nie powinniśmy kierować się tylko tym, by zapłacić za nie jak najmniej.
Źródło: opracowanie własne na postawie TUZ Ubezpieczenia, KNF