wypadek

Komunikacyjne ubezpieczenie NNW stanowi zazwyczaj dodatek do polisy OC lub AC. Jednak wielu ubezpieczających często zastanawia się czy warto wykupić tego typu ochronę. Pamiętajmy zatem, że kolizja to to sytuacja, której nie da się zaplanować, ale możemy się na jej wypadek ubezpieczyć. 

Samochodowe ubezpieczenie NNW – co to jest? 

Ubezpieczenie NWW może dla nas stanowić dodatkową pomoc finansową w razie wypadku komunikacyjnego. Dlaczego? W razie szkody osoby poszkodowane otrzymają odszkodowanie z OC, jednak jeśli to my jesteśmy sprawcą zdarzenia, możemy liczyć na pomoc wynikającą z zawarcia polisy od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Tego typu produkt zapewnia ochronę nie tylko kierowcy, ale także pasażerom – ich liczba określona jest w dowodzie rejestracyjnym. Pasażerowie z tytułu NNW są ubezpieczeni w sytuacji uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, które miały miejsce podczas przebywania w samochodzie. Warto dodać, że wysokość odszkodowania wyliczana jest na podstawie procentowo określonego uszczerbku zdrowotnego.  

Pamiętajmy o tym, że decydując się na ubezpieczenie NNW, otrzymamy odszkodowanie w przypadku urazu ciała będącego następstwem wypadku komunikacyjnego, szybką wypłatę świadczenia bez konieczności oczekiwania na zakończenie leczenia oraz pomoc finansową dla najbliższych w przypadku śmierci poniesionej w wypadku drogowym. 

Istotne jest to, że ochrona obowiązuje nie tylko podczas jazdy samochodem, ale i w trakcie: 

  • wysiadania czy wsiadania do pojazdu,  
  • postoju lub naprawy pojazdu odbywającej się na trasie jazdy, 
  • rozładunku oraz załadunku samochodu 
  • tankowania pojazdu. 

I uwaga! Świadczenie wypłacane jest niezależnie od tego, czy pasażerowie otrzymali już odszkodowanie z tytułu OC. 

Kiedy środki z ubezpieczenia NNW nie będą wypłacone? 

Tak jak w przypadku wszystkich ubezpieczeń dobrowolnych i tu znajdziemy zapisy o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. 

W przypadku ubezpieczenia NNW do odmowy wypłaty świadczenia dochodzi zazwyczaj, gdy: 

  • kierowca prowadził pojazd, będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, 
  • do wypadku doszło podczas kierowania pojazdem, do którego ubezpieczony nie ma uprawnień, 
  • ubezpieczony popełnił lub usiłował popełnić przestępstwo, 
  • wypadek został spowodowany celowo. 

Czy warto wkupić ubezpieczenie NNW? 

Zakup komunikacyjnego ubezpieczenia NNW warto rozważyć chociażby dlatego, że produkt ten obejmuje ochroną kierowcę i pasażerów samochodu przed skutkami nieszczęśliwych wypadków podczas postoju, naprawy na trasie, rozładunku i załadunku samochodu, a także podczas tankowania pojazdu. Co więcej, na wypłatę świadczenie nie trzeba czekać do końca leczenia, bowiem może ono zostać wypłacone wcześniej. Jeśli w wyniku następstwa nieszczęśliwego wypadku na drodze doznamy uszczerbku na zdrowiu zostanie nam wypłacona odpowiednia do obrażeń kwota. A w przypadku, gdy zginiemy, pieniądze trafią do naszych bliskich. Nie każdy wie, że z ochrony NNW można korzystać bez ograniczeń terytorialnych. 

Atutem ubezpieczenia NNW jest także to, że polisy mogą się kumulować. W praktyce oznacza to, że w razie wypadku możliwe jest dochodzenie odszkodowania od wszystkich towarzystw, w których posiadaliśmy zawartą umowę. 

Źródło: LINK4