Statystyki pokazują, że Polki żyją dłużej w zdrowiu niż mężczyźni. Specjaliści wskazują, że przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że kobiety bardziej niż panowie dbają o swoje zdrowie, częściej też odwiedzają lekarzy i chętniej się badają. Mężczyźni zaś odkładają wizyty w przychodniach do momentu, aż zacznie im coś dolegać.
Zły stan zdrowia polskich mężczyzn
Specjaliści są zgodni co do tego, że stan zdrowia polskich mężczyzn nie jest najlepszy. Podkreślają również, że panowie mogliby żyć dłużej i w lepszej kondycji, gdyby nie niezdrowa dieta, używki, brak aktywności fizycznej i unikanie badań profilaktycznych.
– Dużo mówi się o tym, że mężczyźni byliby zdrowsi, gdyby nie przeświadczenie, że chodzenie do lekarzy i wykonywanie regularnych badań jest oznaką słabości. Z obserwacji lekarzy wynika ponadto, że mężczyźni są mniej zdyscyplinowani, jeśli chodzi o przyjmowanie leków, trwanie przy terapii czy przestrzeganie zaleceń zdrowotnych. Dużo trudniej dotrzeć do nich także z akcjami profilaktycznymi, ponieważ często nie widzą potrzeby badania się, skoro czują się wyśmienicie – mówi Edyta Jacyna, Dyrektor Obszaru Konsultanta Medycznego w TU Zdrowie.
Zgodnie z zaleceniami lekarzy, każdy dorosły Polak, niezależnie do płci, przynajmniej raz w roku powinien wykonywać podstawowe badanie krwi i moczu oraz skontrolować ciśnienie tętnicze. O ile kobiety powinny pamiętać o regularnej cytologii i samobadaniu piersi, o tyle mężczyźni również samodzielnie powinni badać jądra, a po 40 roku życia wykonywać test PSA – badanie w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty.
– Z naszych doświadczeń wynika niestety, że wiele osób unika badań profilaktycznych, nawet jeśli mają do nich dobry dostęp – czy to w ramach programów rządowych czy w ramach pracowniczych pakietów medycznych. I to właśnie mężczyźni najczęściej tłumaczą się brakiem czasu albo nie widzą takiej potrzeby, bo czują się silni i zdrowi. I tu z pomocą przychodzą pracodawcy, którzy korzystają z możliwości zaproszenia specjalistów medycznych do biura czy zakładu pracy. Okazuje się, że taka forma profilaktyki cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bo gdy tylko pracodawca udostępnia listę zapisów na badania, zapełnia się ona w ciągu zaledwie kilku minut – dodaje Edyta Jacyna.
Badania profilaktyczne w miejscu pracy
TU Zdrowie zaznacza, że w ramach badań profilaktycznych przeprowadzanych w miejscach pracy przez Centra Medyczne Świat Zdrowia należące do NEUCA możliwe jest wykonanie testów z krwi i moczu, a także wstępnej diagnostyki przy użyciu specjalistycznej aparatury. W ich zakres wchodzą m.in.: badanie wydolności płuc i oskrzeli, EKG, badanie skóry pod kątem czerniaka, badania USG tarczycy, jamy brzusznej i jąder (w przypadku kobiet także USG piersi). Ponadto pracownicy w miejscu pracy mogą mieć oznaczony poziom witaminy D, glukozy, cholesterolu oraz parametru TSH.
– Pakiet badań wykonywany w miejscu pracy jest za każdym razem dostosowywany do potrzeb określonych grup pracowników, rodzaju wykonywanej przez nich pracy oraz tego, czy w poszczególnych zakładach jest przewaga mężczyzn czy kobiet. Poza badaniami pracownicy otrzymują także materiały edukacyjne, mogą też skorzystać z webinarów dotyczących diety, zdrowia psychicznego, zapobiegania chorobom nowotworowym czy kardiologicznym. Otrzymują również specjalne paczki zdrowotne, w których, w zależności od potrzeb mogą się znaleźć np. witaminy czy suplementy diety – mówi Edyta Jacyna.
Kompleksowa opieka specjalistów
Z opublikowanych informacji wynika, że Centra Medyczne Świat Zdrowia przebadały już ponad 3 tys. pracowników w miejscu pracy. Działania te, tylko w ubiegłym roku doprowadziły do wykrycia aż u 35% osób podwyższonego poziomu cukru we krwi. Z kolei 33% zbadanych zostało skierowanych do dalszej diagnostyki w kierunku czerniaka.
Warto przypomnieć, że badania profilaktyczne w miejscu pracy realizowane są bez skierowania. Osoby ubezpieczone w TU Zdrowie, które w ramach badań zostały skierowane na dalszą diagnostykę, korzystają z możliwości, jakie daje im polisa zdrowotna. Klienci poza dostępem do specjalistów, mają możliwość skorzystania z programów zdrowotnych proponowanych przez TU Zdrowie, m.in., programu „Mój Dietetyk” czy „Mój Onkolog”. W ich ramach ubezpieczyciel zapewnia nie tylko kompleksową opiekę specjalistów czy pakiet koniecznych badań, ale także pomoc konsultanta medycznego, który wspiera chorego w procesie diagnostyki i leczenia.
Źródło: TU Zdrowie