Niewątpliwe koszty związane z holowaniem samochodu za granicą mogą być bardzo wysokie. Jednak możemy ich uniknąć decydując się na zakup ubezpieczenia Assistance, które swoim zakresem obejmuje tego typu usługę. Jakie jeszcze korzyści przynosi ten produkt?
Holowanie za granicą – jakie ubezpieczenie?
Ubezpieczenie Assistance przydaje się w wielu sytuacjach np. w razie awarii samochodu. Posiadając tego typu ochronę wystarczy wówczas zadzwonić do ubezpieczyciela, zgłosić zdarzenie a on zorganizuje nam:
- pomoc drogową,
- holowanie,
- auto zastępcze,
- nocleg,
- parkowanie samochodu,
- pomoc informacyjną,
- opiekę oraz pomoc medyczną,
- pomoc w podróży.
Co więcej, ubezpieczyciel może nawet odebrać nasz samochód z naprawy i podstawić pod adres naszego hotelu. Przykładowo wraz z pakietem OC, który dostępny jest w ofercie LINK4 otrzymamy Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, który obejmie ochroną nasz samochód na terenie Polski. Jeśli jednak wybieramy się za granicę, potrzebujemy czegoś więcej.
W LINK4 możemy kupić Auto Assistance z holowaniem za granicą na dwa sposoby:
- przy ubezpieczeniu OC i AC – Auto Assistance w 3 wariantach: podstawowym, Plus i Komfort,
- przy ubezpieczeniu podróżnym – Assistance krótkoterminowe.
Ubezpieczenie Assistance – jakie świadczenia?
Ubezpieczenie Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia kierowcy pomoc w razie wypadku, awarii, kolizji czy kradzieży. Produkt ten może okazać się cennym wsparciem podczas podróży, zwłaszcza za granicą, gdy nasz samochód ulega awarii. Warto podkreślić, że zakres polisy może być kształtowany dobrowolnie przez ubezpieczycieli. I tak np. w LINK4 ubezpieczenie Auto Assistance obejmuje m.in. następujące świadczenia w zależności od wybranego wariantu:
- Auto Assistance – obejmuje m.in. pomoc techniczną w razie awarii, wypadku, uszkodzenia, kradzieży i wandalizmu, w tym naprawę na miejscu zdarzenia, wymianę koła czy holowanie do 500 km. Możemy też liczyć np. na pokrycie kosztów parkowania do 3 dni, samochód zastępczy do 4 dni w razie wypadku lub kradzieży czy transport ze szpitala do miejsca zamieszkania.
- Auto Assistance Plus – obejmuje świadczenia, które są w podstawowym wariancie Auto Assistance. Dodatkowo możemy liczyć na samochód zastępczy w razie awarii do 3 dni oraz samochód zastępczy do 5 dni w razie wypadku lub kradzieży.
- Auto Assistance Komfort – obejmuje świadczenia z Auto Assistance, a do tego holowanie bez limitu kilometrów na terenie Polski i do 750 km od miejsca zdarzenia na terenie Europy oraz samochód zastępczy na 10 dni w razie wypadku lub kradzieży i 5 dni w razie awarii.
Należy dodać, że Assistance nie będzie działało we wszystkich krajach. Np. Auto Assistance w LINK4 działa w Polsce oraz obejmuje takie kraje jak Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, europejska część Turcji, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Holowanie w ramach Assistance – na czym polega?
Holowanie w ramach ubezpieczenia Assistance polega na przewozie uszkodzonego lub niesprawnego pojazdu do najbliższego warsztatu lub innego wskazanego miejsca w ramach limitu wskazanego w umowie ubezpieczenia. Zakres holowania może obejmować różne sytuacje – od awarii na drodze po wypadki. Pamiętajmy jednak o tym, by zwrócić uwagę na szczegóły umowy ubezpieczeniowej. Tym bardziej, że holowanie za granicą jest zazwyczaj obarczone limitami kilometrów.
Co należy zrobić, by skorzystać z tego ubezpieczenia? Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy ubezpieczyciela wskazany na polisie i zgłosić szkodę. Pomoc jest udzielana niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia. Istotną kwestią jest to, że w razie awarii lub wypadku, zanim cokolwiek zrobimy samodzielnie powinniśmy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jest to konieczne, jeśli chcemy skorzystać z usługi holowania pojazdu w ramach Auto Assistance.
Źródło: LINK4