Nie każdy wie, że obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, powinni wykupić ubezpieczenie dla obcokrajowców. Dlaczego polisa tego typu jest niezbędna i jaki zakres ochrony zapewnia to ubezpieczenie? 

Ubezpieczenie dla obcokrajowców – czym jest? 

Osoby przybywające do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej (w tym z Wielkiej Brytanii czy Irlandii Północnej), które czasowo przebywają na terenie naszego kraju, mogą skorzystać z ubezpieczenia dla obcokrajowców. Produkt ten obejmuje ochroną nie tylko turystów, ale też pracowników tymczasowych. Umowa tego typu może objąć również zagranicznych uczniów i studentów będących na tymczasowej wymianie o charakterze edukacyjnym. 

Ubezpieczenie dla obcokrajowców może być zawarte w dwóch formach – jako polisa indywidualna oraz ubezpieczenie grupowe. To drugie rozwiązanie zazwyczaj wybierane przez pracodawców czy pośredników pracy, którzy chcą zapewnić odpowiednią ochronę zagranicznym pracownikom. 

Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca 

Polisa ubezpieczeniowa dla obcokrajowca ma za zadanie zapewnić mu dostęp do leczenia na terenie Polski, w efekcie stanowi ona zabezpieczenie finansowe na pokrycie kosztów leczenia. Co istotne, ubezpieczenie spełnia wymogi nałożone art. 25 Ustawy o cudzoziemcach o posiadaniu podróżnego ubezpieczenia medycznego ważnego przez okres planowanego pobytu. 

W zależności od oferty danego ubezpieczyciela, takie umowy mogą być oferowane w standardzie oraz w wariantach rozszerzonych. Wariant standardowy najczęściej dotyczy nagłej pomocy medycznej, czyli pozwala na sfinansowanie kosztów leczenia w przypadku: 

  • pobytu w szpitalu, 
  • zabiegów ambulatoryjnych, 
  • nagłego leczenia stomatologicznego, 
  • nagłych komplikacji w trakcie ciąży, 
  • konieczności wykupienia lekarstw związanych z leczeniem w nagłej sytuacji, 
  • zakupu środków opatrunkowych i ortopedycznych. 

Opcja ta pozwala skorzystać z ochrony tylko na terenie Polski. 

Rozszerzone ubezpieczenie dla obcokrajowców 

Pomimo tego, że rozszerzenie ubezpieczenia dla obcokrajowców nie jest obowiązkowe, to z pewnością, warto rozważyć wybór takiego wariantu. W ramach umowy tego rodzaju możliwe jest rozszerzenie standardowej umowy o takie przypadki, jak zapewnienie kosztów leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku przy pracy fizycznej czy też w razie zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Rozszerzone ubezpieczenie dla obcokrajowców stanowi także dodatkową ochronę w przypadkach bardziej ekstremalnych, takich jak inwalidztwo czy śmierć osoby ubezpieczonej. 

Warto podkreślić, że zawarcie umowy w wariancie rozszerzonym to dobre rozwiązanie dla obcokrajowców, którzy mają w planach także tymczasowe przemieszczanie się po terenie Unii Europejskiej – polisa obowiązuje nie tylko w Polsce, ale też na terenie całej strefy Schengen. 

Źródło: Colonnade Insurance S.A.