Na terenach niezabudowanych, drogi zazwyczaj nie są oświetlone. Pieszy po zmroku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest bardzo słabo widoczny. Jeśli nie ma przy sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzeże go dopiero z odległości około 30-40 metrów. To właśnie odblaski ratują życie. Dotyczy to nie tylko rowerzystów, ale i pieszych poruszających się poboczem drogi.
Odblaski czyli co?
Za elementy odblaskowe uważa się m.in. kamizelki, smycze, przypinane do ubrania bądź plecaka breloczki i opaski. Wszelkie tego typu przedmioty można nabyć w sklepach sportowych i papierniczych oraz w większości supermarketów oraz w sklepach z odzieżą BHP. Stacje benzynowe również zaopatrzone są w odblaski. Sam element odblaskowy to jednak za mało – równie ważne jest jego odpowiednie umiejscowienie.
Zdaniem ekspertów odblaski siedmiokrotnie zwiększają szansę, że kierowca zauważy pieszego
W okresie jesienno-zimowym zmierz zapada już w okolicach godziny 16-17. W Polsce w terenie niezabudowanym znaczna większość dróg nie posiada oświetlenia i chodników. Noszenie szarych ubrań, bez kamizelki odblaskowej podczas złej widoczności powoduje, że kierowcy widzą nas ze znacznym późnieniem lub…wcale nas nie widzą. Aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom spowodowanym brakiem widoczności wystarczy zawsze nosić przy sobie odblaski. Od kilku lat w Polsce wprowadzono obowiązek noszenia poza terenem zabudowanych elementów odblaskowych. Policjanci przypominają:
- Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
- Stosowanie elementów odblaskowych powoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
- Policja przypomina również rowerzystom, że ich jednoślady powinny być wyposażone w oświetlenie w postaci czerwonego światła odblaskowego z tyłu, a w przypadku jazdy w warunkach ograniczonej widoczności także, w światła pozycyjne z przodu i z tyłu.
Nieoznaczony czyli nie działający zgodnie z prawem
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przypominamy, że brak elementu odblaskowego grozi kara w wysokości nawet 500 zł. Zdaniem ekspertów odblaski siedmiokrotnie zwiększają szansę, że kierowca zauważy pieszego, a tym samym zdąży wyhamować lub bezpiecznie go ominąć.
Warto jednak nosić „odblaski”, bez względu na to, czy wymagają tego przepisy czy nie. Odblaski powinniśmy nosić cały rok, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy widoczność jest bardzo zła, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.
Źródło: www.policja.pl infor.pl
Denerwują mnie rowerzyści, którzy dosłownie olewają swoje bezpieczeństwo! Przez to, że nie stosują elementów odblaskowych, są dla nas (kierowców) niewidoczni. Może to doprowadzić do nieszczęścia.
Super Artykuł!