Ochrona na wypadek poważnych chorób stanowi popularny dodatek do ubezpieczenia na życie i zdrowie. Dzięki tego typu polisie zyskujemy pewność, że w razie poważnego zachorowania otrzymamy niezbędne wsparcie i pomoc finansową. Dlaczego jeszcze warto po nie sięgnąć?

Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób – czym jest?

Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania stanowi zazwyczaj umowę dodatkową. W praktyce oznacza to, że możemy zawrzeć tego typu ochronę jedynie, jako dodatek do umowy głównej, czyli ubezpieczenia na życie.  A co za tym idzie, nie może być ona zastosowana, jako samodzielne źródło zabezpieczenia finansowego.

Warto zwrócić uwagę na to, że wspomniana wyżej polisa zaczyna działać już od dnia następującego po zawarciu umowy. Oznacza to, że nie musimy czekać na upływ żadnego terminu, aby zaczęła ona obowiązywać. Z nią jesteśmy objęci ochroną niemal natychmiastowo, i to od skutków wszelkich schorzeń, zgodnie z warunkami zawartej przez nas umowy.

Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania – warianty

Dostępne na rynku oferty zazwyczaj występują w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym. Przykładowo oferta Nationale-Nederlanden w ramach pierwszej opcji przewiduje wsparcie finansowe na wypadek wystąpienia którejkolwiek z 13 jednostek chorobowych (wśród nich znajdują się między innymi zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek).

Z kolei druga opcja obejmuje aż 34 jednostki chorobowe, dzięki czemu jako osoba ubezpieczona możemy odczuwać jeszcze większą pewność, że na wypadek wystąpienia poważnego schorzenia będziemy mogli liczyć na niezbędną pomoc. Tym bardziej, że wariant rozszerzony gwarantuje wsparcie finansowe w razie zachorowania między innymi na dystrofię mięśniową, chorobę Parkinsona, a nawet bakteryjne zapalenie opon mózgowych.

Ale uwaga! Nie zapominajmy, że umowa ubezpieczeniowa obowiązuje jedynie względem schorzeń zdiagnozowanych już po jej zawarciu. Dlatego nie możemy skorzystać z polisy, jeśli choroba występowała u osoby ubezpieczonej znacznie wcześniej.

Polisa na wypadek poważnego zachorowania – co jeszcze obejmuje?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, polisa na wypadek poważnego zachorowania występuje zazwyczaj w dwóch wariantach – zgodnie, z którymi możemy indywidualnie ustalić zakres jej obowiązywania. Dodatkowo omawiana wyżej oferta, zarówno w opcji podstawowej, jak i rozszerzonej zapewnia dostęp do szybkiej i precyzyjnej profilaktyki, dzięki uwzględnianiu etapu tzw. pre-diagnozy. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy szybki dostęp do profesjonalnych konsultacji medycznych w bardzo szerokim zakresie. Pre-diagnoza obejmuje nawet specjalistyczne badania przesiewowe i genetyczne – o ile lekarz prowadzący uzna, że ich wykonanie jest niezbędne w celu dalszego zbadania i ewentualnie wystawienia poprawnej diagnozy.

Oprócz tego ubezpieczenie oferowane przez Nationale-Nederlanden obejmuje wsparcie finansowe na wypadek wystąpienia któregokolwiek ze schorzeń, objętego zapisami umowy. Ubezpieczyciel wypłaci należne świadczenie bezpośrednio po diagnozie, dzięki czemu nie będziemy musieli długo czekać na pieniądze i niemal natychmiast będziemy w stanie rozpocząć walkę z chorobą. Szczególnie, że wsparcie finansowe przyda się nam nie tylko na wykonanie niezbędnych badań, ale również rehabilitację, dojazdy do szpitali położonych z dala od miejsca zamieszkania oraz utrzymywanie specjalnej diety. Wspomnianą ofertę możemy także dodatkowo rozszerzyć o dodatkowe pakiety: Kardiolog i Neurolog. Są one przydatne w razie wystąpienia chorób, których skutki odczuwane są przez całe życie, a nie tylko w krótkim czasie po postawieniu diagnozy. Dzięki nim możemy liczyć na regularne konsultacje ze specjalistą, wykonywanie niezbędnych badań laboratoryjnych, EKG oraz zabiegów rehabilitacyjnych.

Z pewnością ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania może zapewnić nam dodatkowy komfort psychiczny i wewnętrzny spokój.

Źródło: Nationale-Nederlanden