Każdy z nas posiada w domu przedmioty, które stanowią pewną wartość. Część z nich jest mniej narażona na uszkodzenia, z kolei w przypadku innych to ryzyko jest zdecydowanie większe. Z pewnością warto, by nasze ruchomości domowe były chronione w ramach ubezpieczenia mieszkania. Czy zatem opłaca się wykupić dodatkową ochronę, która obejmuje płytę indukcyjną?
Jak ubezpieczyć płytę indukcyjną?
Płyta indukcyjna to sprzęt, który znajduje się już w większości wnętrz i skutecznie wypiera z rynku tradycyjne kuchnie wolnostojące. Bez wątpienia do jej zalet należy to, że zajmuje niewiele miejsca. Dlatego znakomicie sprawdza się w małych pomieszczeniach. Do jej atutów należą także łatwość korzystania i utrzymania w czystości. Ma ona gładką powierzchnię, bez dodatkowych zagłębień, dzięki czemu bez trudu można z niej usunąć wszelkie zabrudzenia. Niestety pyta indukcyjna jest wykonana ze specjalnego szkła, co wiąże się z tym, że może być podatna na uszkodzenia. Czasami wystarczy, że przypadkiem upuścimy na nią jakiś ciężki element i problem gotowy – np. odprysk na płycie indukcyjnej. Zdarza się, że w przypadku większego pęknięcia nie jest możliwa naprawa – wówczas konieczna jest wymiana szklanej płyty, która znajduje się na urządzeniu. W takiej sytuacji musimy się liczyć z tym, że poniesiemy spory koszt. Z pewnością unikniemy go, jeśli wybierzemy odpowiednie ubezpieczenie płyty indukcyjnej.
Taką ochronę zapewnia między innymi polisa domu lub mieszkania dostępna w AVIVA, do której możemy zawrzeć dodatkową umowę, która obejmuje stłuczenia. Co zyskamy, korzystając z tego typu ubezpieczenia?
Ubezpieczenie płyty indukcyjnej – co obejmuje?
Doświadczenie pokazuje, że do uszkodzenia płyty indukcyjnej może dojść w zasadzie w każdym momencie, a przyczyną wcale nie musi być upuszczenie na jej powierzchnię ciężkiego przedmiotu. Może to być również efekt np. postawienia na gorącej płycie zimnych naczyń. Jakie zatem zdarzenia obejmuje wspomniana wyżej ochrona? Ubezpieczenie pokrywa szkody powstałe w wyniku przypadkowego stłuczenia, rozbicia lub pęknięcia. Obejmuje między innymi szyby w drzwiach, szyby okienne, umywalki ceramiczne i płyty indukcyjne. W ramach wspomnianej oferty możemy ubezpieczyć między innymi akwaria i terraria, szklane, ceramiczne i kamienne blaty, indukcyjne, ceramiczne i szklane kuchenne płyty grzewcze, szklane elementy okapu, szyby w piekarniku lub w kuchence mikrofalowej, szyby okienne, oszklenie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, zlewozmywaki, ceramiczne lub szklane umywalki, wanny, brodziki, muszle klozetowe, bidety i inne. Warto dodać, że odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona dla szkód wyrządzonych w indukcyjnych, ceramicznych i szklanych kuchennych płytach grzewczych – maksymalnie do wysokości kwoty 1000 zł, dla każdej jak i wszystkich szkód zgłoszonych w trakcie trwania każdych kolejnych 12 miesięcy okresu ochrony.
Przypadkowe uszkodzenie płyty indukcyjnej – jak zgłosić?
Jak możemy zgłosić szkodę z tego typu ubezpieczenia? By uzyskać odszkodowanie za pęknięcie płyty indukcyjnej należy powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela. Możemy to zrobić online za pośrednictwem konta, które możemy założyć na stronie internetowej towarzystwa. Jeśli nie chcemy korzystać z usług dostępnych online możemy zgłosić szkodę w jednej z placówek ubezpieczyciela, telefonicznie bądź e-mailem.
Czy warto wybrać ubezpieczenie na wypadek pęknięcia płyty indukcyjnej lub innych stłuczeń? Zdecydowanie tak. To przydatny dodatek do umowy ubezpieczenia nieruchomości, dzięki któremu być może unikniemy całości kosztów związanych z taką szkodą.
Źródło: AVIVA