Według badania przeprowadzonego na zlecenie Concordii Ubezpieczenia*, niemal co czwarta osoba, która nie posiada polisy na życie, uważa, że jej nie potrzebuje. Czy rzeczywiście polisy są dla Polaków zbyt drogie i niepotrzebne?
 
Po pierwsze za drogo
 
Badanie Concordii Ubezpieczenia jednoznacznie wskazuje na to, że Polacy najczęściej brak ubezpieczenia na życie tłumaczą brakiem środków finansowych na ten cel – ponad 1/3 z nas. Niestety, wyniki badania odzwierciedlają jednocześnie brak świadomości Polaków na temat aktualnych kosztów tego typu polis. Przykładowo, w Concordii Ubezpieczenia miesięczny koszt zabezpieczenia zarówno siebie, jak i najbliższych nie tylko na wypadek śmierci, ale także niezdolności do pracy, ciężkiej choroby, jest zazwyczaj niższy od abonamentu w sieci komórkowej lub telewizji kablowej.
 
Ubezpieczenie na życie nie jest produktem pierwszej potrzeby
 
Tak twierdzi 34 proc. badanych Polaków , którzy przyznają, że brak polisy wynika z braku zastanowienia. Filip Przydróżny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia podkreśla, że polisa na życie powinna zabezpieczać przede wszystkim przed śmiercią lub chorobą, która uniemożliwiłaby spłatę zaciągniętych kredytów: „ Przede wszystkim w momencie, gdy zakładamy rodzinę, rodzą nam się dzieci, bierzemy kredyt lub zaczynamy zarabiać znacznie więcej od naszego partnera lub współmałżonka. Ubezpieczenie na życie powinno przede wszystkim zabezpieczać nas na wypadek śmierci lub choroby, tak aby możliwa była spłata zobowiązań finansowych, gdy stajemy się niezdolni do pracy lub gdy my lub nasi najbliżsi potrzebują dostępu do rehabilitacji na najwyższym poziomie”.
 
Jeśli decydujemy się na zakup polisy – robimy to dla naszych bliskich
 
Co ważne, jeśli już Polacy decydują się na polisę na życie, ich główną motywacją są przede wszystkim najbliżsi i troska o ich przyszłość – ponad połowa osób (54 proc.), które mają indywidualne ubezpieczenie na życie, zdecydowała się na nie, ponieważ chce zabezpieczyć najbliższych w przypadku swojej choroby lub śmierci.
 
W Polsce ponad 2 mln osób nie radzi sobie z terminowym zwrotem posiadanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych
 
„Polisa nie jest mi potrzebna” – to odpowiedź niemal co czwartego Polaka (22 proc.). Czy rzeczywiście? O tym, kiedy należy pomyśleć o ubezpieczeniu tego rodzaju już wiemy. Dane jednak mówią same za siebie – kwestie spłaty zobowiązań finansowych czy zabezpieczenia przyszłości dzieci, to codzienność wielu z nas. W Polsce ponad 2 mln osób nie radzi sobie z terminowym zwrotem posiadanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych. Łączna kwota ich zaległych długów wyniosła 53,69 mld zł**. Równocześnie w 2016 roku urodziło się prawie 13 tys. więcej dzieci niż rok wcześniej***. To tylko kilka liczb, które pokazują jak wielu z nas zdecydowanie potrzebuje polisy na życie.
 
* Badanie przeprowadzone metodą CATI przez Kantar Public na zlecenie Concordii Ubezpieczenia w dniach 3-4 kwietnia 2017 r., na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 15 i więcej lat, n=1000.
**   http://bit.ly/2oQ4if8
*** http://bit.ly/2rdSuGO