
Dosyć często można spotkać się z pytaniem odnośnie tego, czy można mieć dwa ubezpieczenia grupowe lub dwie polisy na życie? Otóż nie każdy wie, że możliwe jest posiadanie dwóch ubezpieczeń grupowych, jak i kilku polis życiowych. Pomimo tego, że rozwiązanie to wiąże się z dodatkowymi kosztami może także zwiększyć zakres ochrony i pozwolić na otrzymanie większego odszkodowania.
Kilka umów grupowych jednocześnie
Praktyka pokazuje, że osoby, które pracują w więcej niż jednym miejscu mogą być objęte kilkoma ubezpieczeniami grupowymi jednocześnie. Szczególnie, że każda firma oferuje swoim pracownikom określone warunki ubezpieczenia, co w efekcie sprawia, że zakres ochrony może się znacznie różnić. Dodatkowa polisa grupowa może zapewnić, np.:
- wyższe świadczenia w razie wypadku lub hospitalizacji,
- możliwość otrzymania odszkodowania z dwóch źródeł,
- uzupełnienie ochrony, np. jeśli jedno ubezpieczenie obejmuje leczenie ambulatoryjne, a drugie dłuższy pobyt w szpitalu.
Pamiętajmy, że ubezpieczenie grupowe jest powiązane z zatrudnieniem – jeśli zmienimy pracę nasza ochrona może wygasnąć.
Z czym się wiąże posiadanie dwóch polis na życie?
Jak wiadomo ubezpieczenie na życie można zawrzeć zarówno indywidualnie, jak i w ramach ubezpieczenia grupowego. Decydując się na dodatkową umowę, możemy zapewnić sobie:
- możliwość otrzymania odszkodowania z kilku polis,
- większy zakres ochrony, np. dodatkowe świadczenia w razie poważnej choroby,
- ochronę niezależną od miejsca pracy – polisa indywidualna pozostaje w mocy nawet po zmianie zatrudnienia.
Co istotne, posiadanie kilku polis na życie wiąże się jednak z koniecznością opłacania kilku składek. Z tego powodu warto zweryfikować czy poszczególne sumy świadczeń uzasadniają dodatkowe koszty.
Czy można uzyskać odszkodowanie z dwóch polis?
Warto wiedzieć, że jeśli posiadane polisy obejmują to samo zdarzenie, możemy otrzymać świadczenia z kilku ubezpieczeń . Dotyczy to m.in.:
- odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu,
- świadczenia za pobyt w szpitalu,
- wypłaty świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego.
W przypadku polis zdrowotnych obejmujących zwrot kosztów leczenia należy jednak pamiętać, że nie można uzyskać podwójnej refundacji tej samej usługi.
Nie zapominajmy też, że decydując się na więcej niż jedną polisę, powinniśmy przeanalizować kilka kwestii, takich jak:
- wysokość składek – im więcej polis, tym wyższe miesięczne opłaty,
- zakres ochrony – należy upewnić się, że polisy nie dublują się, lecz wzajemnie się uzupełniają,
- warunki zgłaszania szkód – każdy ubezpieczyciel ma swoje wymagania dotyczące dokumentacji i procesu wypłaty świadczeń.
Pomimo tego, że podwójne ubezpieczenie może być korzystne, to najważniejsze jest dopasowanie ochrony do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Sprawdźmy dostępne możliwości np. ofertę ubezpieczeń grupowych oraz ubezpieczeń indywidualnych od InterRisk i wybierzmy najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Źródło: InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group