Jak rozpocząć sezon motocyklowy? Z pewnością warto zadbać o przegląd techniczny, mycie jednośladu, a także zakupy specjalistycznej odzieży i akcesoriów. Pamiętajmy także o tym, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i serwis w sytuacjach losowych – w tym może nam pomóc odpowiednie ubezpieczenie.
Ubezpieczenie Assistance motocykla – co to jest?
Podobnie jak w przypadku samochodów, assistance motocyklowe jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które w wielu sytuacjach losowych zapewnia profesjonalną i natychmiastową pomoc techniczną (np. naprawa jednośladu na miejscu lub transport we wskazane miejsce w ramach limitu kilometrów), logistyczną (np. transport do hotelu, znalezienie i opłacenie noclegu przez ubezpieczyciela) i informacyjną (np. udzielenie informacji o najbliższych stacjach benzynowych lub warsztatach samochodowych).
Ubezpieczenie Assistance na motocykl może obejmować między innymi:
- naprawę awarii pojazdu na miejscu zdarzenia (m.in. wymiana koła, uruchomienie rozładowanego akumulatora, dostarczenie paliwa),
- holowanie we wskazane miejsce w ramach limitu kilometrów,
- złomowanie jednośladu,
- pokrycie kosztów parkowania,
- samochód zastępczy,
- transport motocyklisty i pasażera do celu podróży lub miejsca zamieszkania,
- zapewnienie przez ubezpieczyciela noclegu w hotelu,
- pomoc w przypadku koniecznej hospitalizacji (m.in. zapewnienie opieki nad dziećmi, zwierzętami, umożliwienie wizyty bliskiej osoby w szpitalu).
Assistance motocyklowe – kiedy nie działa?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że podobnie jak w przypadku większości ubezpieczeń, także i w Assistance motocyklowym ubezpieczyciele stosują listę wyłączeń. Określa ona konkretne zdarzenia, sytuacje i warunki, w których ubezpieczenie nie zadziała.
Może to być między innymi:
- umyślne działanie osoby ubezpieczonej lub osoby, z którą osoba ubezpieczona pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym,
- użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem pojazdu,
- użytkowanie pojazdu w celach zarobkowych,
- brak wykonanego na czas badania technicznego lub konserwacji pojazdu (zgodnie z warunkami eksploatacji określonymi przez producenta),
- przeładowanie pojazdu,
- prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień,
- prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych,
- zdarzenie na terenie kraju, który nie jest objęty ubezpieczeniem.
Pamiętajmy o tym, że lista wyłączeń może być inna dla każdego ubezpieczenia, dlatego warto zapoznać się z nią szczegółowo jeszcze przed zakupem polisy. Zapisy odnośnie wyłączeń znajdziemy w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), czyli w dokumencie, w którym przedstawione są zasady udzielania ochrony ubezpieczeniowej.
Assistance na motocykl – czy warto kupić?
Niektórzy z nas mogą jeszcze pamiętać czasy, kiedy to w ofertach ubezpieczycieli nie można było znaleźć dedykowanych ubezpieczeń assistance dla motocyklistów. Jednak obecnie sytuacja na rynku zmienia się i towarzystwa są coraz bardziej świadome potrzeb tej grupy docelowej. Możemy to zauważyć w pojawiających się ofertach ubezpieczeń AC, Assistance i NNW dedykowanych właśnie motocyklistom.
Bez wątpienia zakup ubezpieczenia Assistance będzie dla nas dobrym rozwiązaniem, jeśli dużo podróżujemy motocyklem. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że koszty holowania za granicą są bardzo wysokie. Do tego często dochodzi też bariera językowa i trudności ze znalezieniem pomocy. Assistance motocyklowe to szybka i skuteczna pomoc w przypadku wielu sytuacji losowych, których rozwiązanie bez takiej ochrony byłoby trudne i kosztowne. Doświadczenie pokazuje, że zakup tego typu produktu to inwestycja, która daje poczucie bezpieczeństwa, a w przypadku faktycznego zdarzenia może zwrócić się z dużą nawiązką.
Jeśli jednak motocyklem podróżujemy rzadko, np. raz do roku, a mimo to także chcielibyśmy zyskać ochronę, którą obejmuje Assistance, jednocześnie nie płacąc za nią przez cały rok, to istnieje dla nas idealne rozwiązanie. Jest to pakiet Auto Assistance w LINK4, który jest dedykowany również motocyklistom i co ważne możemy go wykupić jedynie na czas wyjazdu.
Źródło: Link4