Na rynku znajdziemy wiele produktów ubezpieczeniowych. O ile jesteśmy zobligowani do zawarcia tych obowiązkowych to w przypadku tych dobrowolnych może pojawiać się pytanie, czy warto się ubezpieczyć? Jaką polisę wybrać? 

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczeń? 

Niestety nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć co się wydarzy w najbliższym czasie. A nagłe zdarzenia, takie jak szkody komunikacyjne lub szkody na naszej nieruchomości prawie zawsze generują spore koszty. Jeszcze bardziej odczuwalne mogą być zdarzenia związane z naszym zdrowiem. Co więcej, nawet podczas wakacji może dojść do wypadków, które będą nas obciążały finansowo. Szczególnie, że koszty transportu medycznego i opieki lekarskiej za granicą bywają ogromne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że koszt polisy turystycznej jest przy nich niewspółmiernie niski. 

A co z ochroną naszego życia? Z reguły staramy się nie myśleć o tym co się stanie, gdy nas zabraknie. A przecież konieczność zabezpieczenia najbliższych w takich sytuacjach powinna być dla nas wystarczającym powodem, aby zaopatrzyć się w polisę na życie. Ubezpieczenie tego typu ma stanowić zabezpieczenie dla naszej rodziny, w sytuacji, gdy zmienia się budżet i potrzebują oni okresu przejściowego, aby przystosować się do tych zmian. Z pewnością ubezpieczenie na życie może ułatwić przejście przez ten najgorszy okres. 

Jakie ubezpieczenie możemy wybrać? 

Na rynku znajdziemy wiele ofert ubezpieczeń. Przy tych obowiązkowych nie musimy się zastanawiać czy je nabyć, a co w przypadku polis dobrowolnych? Jeśli posiadamy pojazd, nie powinniśmy poprzestać na obowiązkowym OC. By optymalnie zabezpieczyć samochód warto rozważyć zakup autocasco i assistance. Pomocne mogą okazać się także niezależne ubezpieczenia szyb w pojeździe oraz opon. 

Bardzo przydatne jest także ubezpieczenie nieruchomości, zarówno w zakresie OC, jak również ruchomości domowych i elementów stałych. Bez względu czy mieszkamy w bloku, czy mamy dom, takie zdarzenia jak pożar, czy wpływ niesprzyjającej pogody mogą spowodować szkody. 

A jak wygląda kwestia ubezpieczeń na życie? Pierwszym wyborem jest zazwyczaj indywidualna polisa, która może być dobrze dopasowana do naszych oczekiwań i potrzeb. Na rynku znajdziemy także grupowe polisy na życie, które są zawierane w zakładach pracy. Umowy tego typu dają bardzo ciekawą możliwość ubezpieczenia również małżonka lub partnera pracownika, a także jego dorosłych dzieci. Innym rozwiązaniem jest polisa posagowa, która ma za zadanie zapewnić lepszy start w dorosłość naszemu dziecku. Taką polisę możemy zawrzeć, gdy dziecko jest jeszcze małe, dzięki czemu będziemy mieli więcej czasu na zgromadzenie środków. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się również polisy mające na celu zabezpieczenie nas w przypadku zachorowania na poważną chorobę. Charakteryzują się tym, że posiadają duże sumy ubezpieczenia w zakresie np. zdiagnozowania nowotworu. 

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia? 

Pamiętajmy o tym, że najwięcej informacji o danym produkcie ubezpieczeniowym znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Dokument ten da nam pełną wiedzę o zakresie ochrony i możliwych do ustalenia sumach ubezpieczenia. Obecnie do OWU przygotowywane są też karty produktu, które są swego rodzaju streszczeniem OWU i pozwalają nam na szybsze zapoznanie się z warunkami polisy i jej zaletami. 

Co istotne, wybierając konkretną ofertę ubezpieczenia nie powinniśmy kierować się jedynie jej ceną, lecz przede wszystkim, tym jaki ma zakres. Niestety zazwyczaj niska cena polisy nie idzie w parze z tym, że będzie ona posiadała szeroką ochronę i będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami. 

Bardzo dobrym źródłem informacji o produktach ubezpieczeniowych są agenci. Posiadają oni rozległą wiedzę o ubezpieczeniach i mogą dostosować ofertę do naszych potrzeb oraz możliwości. 

Źródło: WARTA