Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) odbędzie się w dniach 16-20 stycznia 2023 r. w szwajcarskim Davos. Podczas wydarzenia kolejny raz swoje podwoje otworzy Dom Polski (Polish House Davos) – wspólny projekt Grupy PZU. 

Dom Polski w Davos 

Czym jest Dom Polski w Davos? Przestrzeń ta ma za zadanie promować nasz kraj i gospodarkę podczas dorocznego spotkania najważniejszych globalnych liderów: od  głów państw, premierów i członków rządów oraz szefów międzynarodowych organizacji przez właścicieli i zarządzających największych globalnych firm po znanych naukowców, ekonomistów czy przedstawicieli sektora organizacji pozarządowych. Tegoroczna, czwarta edycja przedsięwzięcia odbędzie się pod auspicjami Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który kilka lat był inicjatorem powstania Domu Polskiego. W przestrzeni Domu Polskiego w Davos odbywają się spotkania i dyskusje, które umożliwiają przedstawienie polskiego sukcesu gospodarczego i Polski jako atrakcyjnego, bezpiecznego miejsca do inwestycji, sprzyjających budowaniu wartościowych relacji biznesowych. 

Inicjatywa ta pozwala także zaakcentować na forum międzynarodowym najważniejsze dla naszego kraju tematy geopolityczne. 

– W tym roku inicjatywie towarzyszy hasło „Poland. Bridge to freedom” („Polska. Most do wolności”), podkreślające rolę naszego kraju jako regionalnego lidera w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, nasze wsparcie dla Ukrainy w jej walce o wolność (od pomocy humanitarnej i dyplomatycznej po rolę logistycznego hubu, niezbędnego dla podtrzymania zdolności obronnych Ukrainy), ale także umiejscowienie Polski, pozwalające jej pełnić rolę „bramy” do wspólnotowego rynku unijnego – możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym na stornie PZU. 

Wspólny projekt Grupy PZU 

Polish House w latach 2019 i 2020 był przygotowywany wspólnie przez PZU i Bank Pekao. Jednak od ubiegłego roku współorganizuje go większa grupa najważniejszych polskich spółek i instytucji finansowych (wyjątkiem był 2021 r., gdy z powodu pandemii forum w Davos odwołano). W tym roku Dom Polski w Davos to wspólny projekt Grupy PZU – jako koordynatora całości, BGK, Banku Pekao, PKO Banku Polskiego, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, KGHM, Polskiego Funduszu Rozwoju i PGE. 

Każdego roku Dom Polski w Davos zaprasza do siebie gości honorowych, takich jak m.in. prezydent RP, premier, minister aktywów państwowych oraz inni członkowie polskiego rządu, czołowi politycy państw Trójmorza, szefowie dużych polskich i zagranicznych korporacji, uznani międzynarodowi ekonomiści i publicyści. Warto podkreślić, że każda kolejna edycja wydarzenia budzi coraz większe zainteresowanie zagranicznych gości, ekspertów i mediów. Z opublikowanych informacji wynika, że wśród gości i panelistów obecnych w styczniu w Davos nie zabraknie też przedstawicieli Grupy PZU

Szanse i wyzwania 

Jak możemy przeczytać, podczas debat odbywających się w Domu Polskim będą toczyły się rozmowy m.in. o szansach i wyzwaniach związanych z obecnym procesem deglobalizacji, budowaniem niezależności energetycznej, rozwijaniem potencjału naszego regionu w obszarze innowacyjnych technologii cyfrowych, rolą biznesu, w tym sektora finansowego, w wyznaczaniu nowych, zrównoważonych ścieżek rozwoju czy powojenną odbudową Ukrainy. Jednak nie tylko dyskusje będą towarzyszyć wydarzeniu, bowiem uczestnicy spotkań mogą także brać udział w wieczornych wydarzeniach networkingowych, np. takich jak Polish Night. 

Źródło: PZU SA