Nie każdy wie, że jeśli na skutek zdarzenia losowego czy kradzieży z włamaniem ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie w ramach zawartej polisy, powinniśmy pomyśleć o doubezpieczeniu nieruchomości. Kiedy jeszcze przyda nam się to rozwiązanie?
Suma ubezpieczenia pomniejszona o wypłacone odszkodowanie
Nie wszyscy są świadomi tego, że każdorazowo po wypłacie odszkodowania suma ubezpieczenia maleje. W praktyce oznacza to, że maksymalny limit, do którego będzie odpowiadał zakład ubezpieczeń, jest pomniejszony o kwotę wypłaconego odszkodowania. Jeżeli wówczas dojdzie do kolejnej szkody, to uzyskane po niej odszkodowanie może okazać się niewystarczające do zrekompensowania poniesionych strat.
Dlatego po szkodzie warto pomyśleć o doubezpieczeniu. Pojęcie to możemy zdefiniować, jako dodatkową umowę ubezpieczenia zawieraną do wykupionej wcześniej polisy. W dużym skrócie można powiedzieć, że doubezpieczenie zwiększa sumę, na jaką ubezpieczamy nasz majątek – tak, by nasze mienie objęte było ochroną ubezpieczeniową w pełni odpowiadającą jego wartości.
Kiedy przydaje się doubezpieczenie?
Doświadczenie pokazuje, że doubezpieczenie jest przydatne w trzech przypadkach. O tym rozwiązaniu warto pomyśleć przede wszystkim wówczas, gdy doszło do szkody. Tym bardziej, że po wypłacie odszkodowania, suma, na którą ubezpieczone jest mienie, automatycznie spada, ponieważ została pomniejszona właśnie o wypłaconą kwotę. Dlatego bezwzględnie powinniśmy sprawdzić, czy uszczuplona suma ubezpieczenia wystarczy nam na pełne pokrycie potencjalnych strat przy kolejnej szkodzie.
Doubezpieczenie będzie dobrym rozwiązaniem także wówczas, gdy w czasie trwania umowy wartość naszego mienia wzrośnie, np. po generalnym remoncie domu. W takim przypadku może okazać się, że uwzględniona na polisie suma ubezpieczenia stała się niewystarczająca.
Doubezpieczenie przyda się też wtedy, gdy mamy ubezpieczoną nieruchomość z cesją pod kredyt hipoteczny i bank wyceni nasz dom czy mieszkanie na wyższą wartość niż zadeklarowana przez nas w polisie.
Kiedy możemy zrobić doubezpieczenie?
Niezwykle istotne jest to, że z doubezpieczeniem nie musimy czekać do końca aktualnej polisy – możemy to zrobić w czasie jej trwania. Jednak pamiętajmy o tym, by wskazać ubezpieczycielowi przyczynę, dla której zdecydowaliśmy się zawrzeć dodatkową umowę ubezpieczenia.
Podsumowując śmiało można stwierdzić, że doubezpieczenie zapewnia nam nie tylko pełną ochronę ubezpieczonego majątku, ale też i poczucie bezpieczeństwa.
Źródło: Europa Ubezpieczenia