autostrada

Statystycznie na każde 4 km autostrad przypada jeden wypadek. W ubiegłym roku doszło na autostradach do 434 wypadków, w których zginęły 52 osoby, a 636 zostało rannych. Eksperci z Compensy zwracają uwagę, że głównym powodem wypadków na autostradach jest brak dostosowania się do warunków drogowych.

Jakich nawyków musimy się pozbyć, aby na autostradach zrobiło się bezpieczniej?

Autostrady w Polsce mają długość 1637 km. W 2018 roku doszło na autostradach do 434 wypadków, w których zginęły 52 osoby, a 636 zostało rannych – podaje Komenda Główna Policji. Statystycznie na każde 4 km autostrad przypada jeden wypadek. Duża ich liczba jest konsekwencją tego, na co od dawna już zwracają uwagę eksperci. Wielu polskich kierowców albo ignoruje podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po autostradach, albo po prostu nie wie, jak prawidłowo z nich korzystać.

Compensa: „Złe nawyki w połączeniu z dużą prędkością sumują się niestety w kiepskich statystykach”

Konrad Kluska, zastępca Prezesa Zarządu w Compensa TU SA Vienna Insurance Group, która wspólnie z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi (CBRD) prowadzi ogólnopolską akcję edukacyjną Bezpieczna Autostrada wyjaśnia:

„Z danych CBRD wynika, że ten problem dotyczy niemal 60% kierowców. Złe nawyki w połączeniu z dużą prędkością sumują się niestety w kiepskich statystykach. Warto też zwrócić uwagę na konieczność ciągłej edukacji. Często o tym zapominamy, a przecież przepisy się zmieniają. Czy jazda na suwak i korytarz życia są obowiązkowe? Wielu kierowców nie wie, że zgodnie z planowanymi modyfikacjami kodeksu drogowego najprawdopodobniej już wkrótce bezwarunkowo trzeba będzie te zasady stosować. To wiedza, która także jest związana z bezpieczeństwem– zauważa Co robimy źle?

Lista błędów popełnianych na autostradach pokrywa się z przyczynami wypadków

Z powodu niedostosowanej do warunków drogowych, nadmiernej prędkości dochodzi do aż 34% zdarzeń. W 26% przypadków przyczyną jest niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Warto również wspomnieć o zaśnięciu i zmęczeniu (10%) oraz nieprawidłowej zmianie pasa ruchu (6%). Kolejne notoryczne błędy popełniane przez kierowców to: zbyt duża i niedostosowana do warunków prędkość, jazda na zderzaku czy nieprawidłowe korzystanie z pasów ruchu.

„Wymienione powyżej zachowania odnoszą się do bezpośredniego stwarzania zagrożenia na autostradzie. Warto tę listę uzupełnić o tzw. korytarz ratunkowy, czyli utworzenie swego rodzaju toru dla pojazdów uprzywilejowanych. Prawidłowe zachowanie polega na zjechaniu maksymalnie do lewej strony podczas poruszania się skrajnym lewym pasem oraz maksymalnie do prawej stron, nawet na pas awaryjny, gdy jedzie się po środkowym lub prawym pasie. Powstaje dzięki temu przestrzeń do przejazdu służb ratowniczych” – dodaje Konrad Kluska z Compensy.

Źródło: www.compensa.pl