budowa

Liczba czynnych kredytów hipotecznych w Polsce przekracza 2,3 miliona – wynika z najnowszego raportu AMRON-SAFRiN (2/2019)*. Osoby, które ubezpieczyły się na życie, biorąc kredyt na dom lub mieszkanie, często kontynuują polisę, gdy już nie wymaga tego bank – wynika z doświadczeń agentów Avivy.

Osoby decydujące się na hipotekę w większości przypadków muszą wykupić polisę na życie

Ubezpieczenie to stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku, który wypłaca swoim klientom kredyt pod zakup mieszkań lub domów. Właściciele nieruchomości najczęściej decydują się na ubezpieczenie, które proponuje bank. Zazwyczaj tego typu polisy charakteryzują się niższą składką, ale zakres ochrony jest zdecydowanie węższy.

Aviva: „Pod wpływem tego doświadczenia klienci banków chętniej decydują się na zakup polisy obejmującej ochroną zdrowie i życie oraz dodatkowo ubezpieczają mieszkanie”

Paweł Ryciak, agent ubezpieczeniowy Avivy: „ Trzech na czterech klientów, z którymi rozmawiam o ubezpieczeniu, ma kredyt hipoteczny. Przez pierwszych kilka lat spłaty polisa jest obowiązkowa, ale zwykle chroni tylko bank. Hipoteka zwiększa jednak świadomość. Po kilku latach klienci szukają ubezpieczenia, które nie tylko pokryje wartość kredytu, gdyby ich zabrakło, ale również zapewni im pieniądze w razie poważnego zachorowania lub wypadku, a rodzinie w razie ich śmierci – mówi Paweł Ryciak, agent ubezpieczeniowy Avivy.

Klienci mają często kłopot z wybraniem odpowiedniej sumy ubezpieczenia

W momencie podjęcia decyzji na zakup lub budowę domu, klienci rzadko decydują się na dodatkowe formy ubezpieczenia, co związane jest zazwyczaj z napiętym budżetem domowym. Z drugiej jednak strony, osoba, która bierze kredyt hipoteczny nie chce, żeby rodzina utraciła dom lub mieszkanie, gdyby jej zabrakło. W ten sposób racjonalizuje sobie wydatek na obowiązkową polisę na życie, oferowaną przez bank.

„Wraz z upływem czasu i spłacanych rat klienci zaczynają zastawiać się, co by było, gdyby zachorowali na nowotwór, mieli udar lub poważny wypadek. Polisa zawarta przez bank zazwyczaj nie chroni ich w takich sytuacjach. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie od poważnych zachorowań i niezdolności do pracy, które zapewni środki na leczenie i spłatę zobowiązań w kryzysowych sytuacjach” – podkreśla ekspert z Avivy.

Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać potrzebom, ale zarazem wynikająca z niej składka powinna mieścić się w domowym budżecie

„W przypadku ubezpieczenia na życie można wyjść od sumy miesięcznych wydatków w gospodarstwie domowym. W zależności od sytuacji rodzinnej, wysokości zarobków i posiadanych oszczędności, suma ubezpieczenia powinna pokryć wydatki co najmniej przez 2-3 lata. Polisę na życie kupujemy po to, aby rodzina była w stanie utrzymać się bez obniżania poziomu życia oraz dostosować do nowych warunków, co często oznacza znalezienie nowego źródła utrzymania” – mówi Paweł Ryciak, agent ubezpieczeniowy Avivy.

www.aviva.pl prnews.pl amron.pl