samolot

Długi majowy weekend za pasem. Aby ułatwić turystom wylatującym na majówkę wyrobienie EKUZ, śląski NFZ wydaje dokumenty na lotnisku w Pyrzowicach.Czy jednak dokument wydawany przez państwową służbę zdrowia zapewni turystom odpowiednią ochronę poza granicami Polski?

 

Do czego uprawnia EKUZ?

Dokument ten uprawnia do darmowego leczenia w nagłych wypadkach we wszystkich krajach UE, a także w Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii i Islandii. Mobilne stanowisko śląskiego NFZ, w którym wydawane są karty, jest ułatwieniem dla pasażerów, którzy nie zdążyli wyrobić sobie wcześniej karty EKUZ i o ile nie wykupili osobnej polisy. Dokument w postaci EKUZ jednak to za mało, by mieć poczucie bezpieczeństwa będąc poza granicami kraju.

 

Dokument wydawany przez NFZ nie daje tak szerokiej ochrony jak polisa turystyczna

 

Dokument wydawany przez NFZ pokrywa koszty leczenia wyłącznie w placówkach z podpisaną umową z odpowiednikiem naszego NFZ. Posiadając indywidualną polisę zagraniczną mamy pewność, że uzyskamy pomoc medyczną również w placówkach prywatnych. Ponadto EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju w przeciwieństwie do polisy turystycznej, która oprócz transportu obejmuje również koszty poszukiwania i ratownictwa medycznego.

 

W ubiegłym roku ze stoiska skorzystało 750 podróżujących osób

W ubiegłym roku podczas trzydniowego dyżuru pracownicy Śląskiego OW NFZ wydali Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego ponad 750 podróżującym. W większości krajów karta jest honorowana i na jej podstawie można uzyskać podstawowe świadczenia w razie nagłego zachorowania. By dostać kartę, wystarczy wypełnić wniosek, okazać dowód osobisty lub paszport, potwierdzić uprawnienia do korzystania ze świadczeń. W ubiegłym roku śląski NFZ wydał ponad pól miliona kart EKUZ. Nowe wydane karty ważne są 18 miesięcy.

 

Kartę można wyrobić w dniach 23 – 26 kwietnia w godz. 9.00 – 14.00 na mobilnym stanowisku w Terminalu B Katowice Airport.

 

Źródło: www.katowice.wyborcza.pl