Trwający właśnie karnawał to okazja do tego, by przypomnieć, że zabawy karnawałowe powinny być przede wszystkim bezpieczne.  Eksperci Gothaer TU przypominają, w jakich okolicznościach wydarzenia zaliczają się do imprez masowych, oraz dlaczego restauratorzy, właściciele klubów i gabinety kosmetyczne powinni wykupić OC.   

Marta Mazaraki, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Majątkowych Gothaer TU podkreśla jak ważne jest bezpieczeństwo imprez: „Niezależnie od miejsca i rodzaju imprezy karnawałowej, warto pamiętać o bezpieczeństwie. O odpowiedniej polisie powinni pomyśleć uczestnicy, ale przede wszystkim organizatorzy. To oni są bowiem odpowiedzialni za pożar budynku, w którym odbywa się bankiet, zatrucie pokarmowe gości, osoby poturbowane w tłumie podczas zabawy. Możliwości wyrządzenia szkód jest wiele, zwłaszcza jeśli w imprezie bierze udział dużo osób”.

Impreza masowa w rozumieniu przepisów

Imprezą masową jest wydarzenie artystyczno-rozrywkowe lub sportowe w którym bierze udział określona liczba osób, a wstęp jest płatny. Przepisy określają różne progi dotyczące liczby uczestników, w zależności od rodzaju i charakteru spotkania. Wyjątkiem są m.in. imprezy odbywające się w kinach, teatrach, bibliotekach, domach kultury, galeriach sztuki, operach czy muzeach. Organizatorzy imprez masowych mają obowiązek wykupienia polisy OC. W przypadku pozostałych jest inaczej. „Jeśli bankiet, bal czy prywatka nie mają charakteru masowego, to wykupienie polisy jest dobrowolne. Organizator zawiera najczęściej umowę ubezpieczenia OC na podstawie OWU z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym” dodaje Marta Mazaraki.

W świetle przepisów to restaurator odpowiada za szkody, których z jego winy doznają goście podczas pobytu w lokalu

Podstaw do ubiegania się od odszkodowanie może być wiele: począwszy od uszkodzenia mienia, na zatruciu pokarmowym skończywszy. Sprawa regulowania roszczeń jest o wiele prostsza, gdy przedsiębiorca posiada OC z tytułu prowadzonej działalności, zwłaszcza że w pakiecie z ubezpieczeniem dostaje też często wsparcie prawne. Wybierając polisę, należy pamiętać o kilku kwestiach. – Przede wszystkim trzeba sprawdzić wysokość sumy gwarancyjnej. Ustalając ją, warto pamiętać o tym, że kwoty odszkodowań przyznawanych przez polskie sądy są coraz wyższe i kwota 100 tys. zł, która była wystarczająca kilka lat temu, teraz może być zdecydowanie za niska. Ubezpieczenie warto dopasować do rodzaju i skali prowadzonej działalności. Na pewno wysokość składki będzie inna w przypadku restauracji, która przyjmuje dziennie ponad 1000 gości, a inna w przypadku osiedlowej kawiarenki” – zauważa Marta Mazaraki.

Źródło:  www.gothaer.pl