Chcąc ubezpieczyć swoje mieszkania zazwyczaj obawiamy się wysokich kosztów, związanych z zakupem polisy. Jednak zupełnie niepotrzebnie. Tym bardziej, że o wiele więcej wyniesie nas konieczność samodzielnego naprawienia szkód lub odkupienie rzeczy po kradzieży. 

Ubezpieczenie mieszkania – za co płacimy składkę? 

Każdemu z nas mogą przydarzyć się sytuacje, na które zupełnie nie mamy wpływu. W ubezpieczeniach przypadki takie określane są jako zdarzenia losowe, ponieważ występują niezależnie od naszej woli. Z pewnością warto wykupić ubezpieczenie mieszkania, które zabezpieczy nas właśnie „na wszelki wypadek”. Zazwyczaj wybierając polisę możemy ubezpieczyć swoje mienie, ale też i sytuacje związane z życiem prywatnym. 

Pamiętajmy, że ubezpieczenia można elastycznie dopasować do swoich potrzeb, rozszerzając je o pakiety dodatkowe. Warto także zastanowić się nad wykupieniem OC dla posiadaczy nieruchomości, czyli o tzw. OC w życiu prywatnym. Wówczas, jeśli np. zalejemy sąsiada, ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie i pomoże posprzątać. Co ważne ochrona działa niezależnie od tego, kto spowodował szkodę (pomoc domowa, najemca, dziecko), ponieważ umowa jest przypisana do nieruchomości, a nie do konkretnej osoby. Przykładowo ubezpieczenie OC dostępne w Nationale-Nederlanden działa również poza domem w sytuacjach np. związanych z posiadaniem zwierząt czy podróżowaniem po Polsce. 

Wspomniany wyżej ubezpieczyciel, w ramach oferty podstawowej ubezpieczy mieszkanie, jego stałe elementy, czyli te konstrukcyjne (fundamenty, ściany, dach), drzwi, okna, tarasy, podjazdy i chodniki, ogrodzenia posesji wraz z bramą, jednym garażem i miejscem postojowym oraz instalacje (w tym gazowa, elektryczna, wodno-kanalizacyjna). Także stałe elementy znajdujące się wewnątrz, które stanowią część naszego mieszkania, np. meble i AGD w zabudowie, elementy szklane (płyty grzewcze, lustra, akwaria itp.), oraz te na zewnątrz domu, czyli rynny, kolektory słoneczne, wyposażenie ogrodu i tarasu, np. oczka wodne, grille murowane czy studnie. 

Ale to jeszcze nie koniec, bowiem ubezpieczyciel bierze pod uwagę również ruchomości, czyli przedmioty znajdujące się wewnątrz lokalu (jego wyposażenie), jak np. meble, AGD wolnostojące, sprzęt elektroniczny, odzież czy gotówka, a także te znajdujące się w garażu lub piwnicy, na balkonie, tarasie lub w ogrodzie (np. rośliny, meble ogrodowe, rowery, trampoliny, piaskownice), rzeczy wypożyczone, służbowe oraz należące do gości. 

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie? 

Decydując się na zakup ubezpieczenia możemy liczyć na pomoc i wsparcie ubezpieczyciela po szkodzie. Oprócz wypłaty świadczenia za zaistniałe zdarzenie pomoże nam w załatwianiu formalności po takich zdarzeniach, jak choćby pożar, powódź, przepięcie czy rabunek. Z kolei, decydując się na pakiet assistance, możemy liczyć też na niezbędną pomoc fachowca, takiego jak ślusarz, hydraulik czy elektryk. Jeśli wykupimy dodatkowo OC, ubezpieczyciel sfinansuje nam usunięcie wszelkich szkód, które wyrządziliśmy komuś my lub nasi bliscy. Ponadto zwróci nam pieniądze za rzeczy skradzione w wyniku rabunku poza domem. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania

Jeśli przed zakupem ubezpieczenia mieszkania chcemy upewnić się, że składka nie przewyższy naszych możliwości finansowych, porównajmy dostępne oferty. Możemy to zrobić u swojego agenta ubezpieczeniowego lub skorzystać ze specjalnego kalkulatora znajdującego się na stronie internetowej ubezpieczyciela. Dzięki temu nie zaskoczy nas wysokość składki, a polisę dopasujemy do swoich potrzeb i możliwości budżetowych. 

Źródło: Nationale-Nederlanden