Pod koniec zeszłego roku InterRisk zorganizował konferencję dotyczącą zagrożen środowiskowych. W seminarium pod nazwą „Polisa dla natury” brało udział ponad 200 pośredników z całej Polski. Statystyki są niestety alarmujące. Co trzecia szkoda środowiskowa w Unii Europejskiej miała miejsce w Polsce

 

W Polsce istnieje wyjątkowo duża ilość szkód środowiskowych

 
Przemysł, transport, branża budowlana, czy kanalizacyjna – to tylko wybrane dziedziny gospodarki wymagające szczególnego uwrażliwienia na wystąpienie szkód środowiskowych. Prezes InterRisk Piotr Narloch podkreśla, że w Polsce istnieje wyjątkowo duża ilość szkód środowiskowych: „Statystyki są alarmujące. Co trzecia szkoda środowiskowa w Unii Europejskiej miała miejsce w Polsce, Częściowo tak duża „szkodowość środowiskowa” Polski wynika z niejednorodnych systemów raportowania szkód środowiskowych w poszczególnych krajach, jednak temat pozostaje istotny i wymagający konkretnych działań”.
 

Szkody środowiskowe są przedmiotem szczegółowych uregulowań unijnych

 
Tu za kluczowe uważa się dwie dyrektywy: Dyrektywa 2004/35/WE w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu (ELD) oraz dyrektywa 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (IED). Obowiązuje również szereg ustaw krajowych, na czele z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie oraz rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. „Żeby właściwie doradzić klientom w zakresie zarządzania ryzykiem środowiskowym, brokerzy muszą dobrze orientować się w regulacjach. To oczywiście nie wszystko. Dlatego podczas naszego spotkania występowali również underwriterzy, inżynierowie ryzyka oraz praktycy biznesu” – skomentował Andrzej Wysmułek z InterRisk.
 

Ryzyko środowiskowe: jakich firm najczęściej dotyczą?

 
Ryzyka środowiskowe najczęściej ubezpieczają firmy z branży przemysłowej, transportowej, budowlanej czy wydobywczej.  Ich działalność wiąże się z możliwością wystąpienia szkód w środowisku naturalnym: „Zauważamy również wzrost zainteresowania ze strony przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem odpadów komunalnych. Do niedawna tego typu zakłady traktowaliśmy jako rodzaj niszy, jednak jest ich coraz więcej i więcej w naszym portfelu” – zauważył Tomasz Domański, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Korporacyjnych w InterRisk.
 

Polska wciąż składuje więcej śmieci niż przeciętny kraj Unii Europejskiej

 
Co prawda udział recyklingu, kompostowania i spalania w gospodarce odpadami rośnie z roku na rok. Powstają nowoczesne spalarnie i sortownie śmieci, które potrzebują należytej ochrony ubezpieczeniowej, uwzględniającej ryzyka związane ze środowiskiem. „Ekspozycja na ryzyko w przetwórstwie odpadów jest istotna Pod uwagę należy brać zarówno czynniki obiektywne, związane z przetwarzaniem mechanicznym i biologicznym oraz składowaniem odpadów, jak i czynniki subiektywne, wiążące się przykładowo z naruszaniem procedur przeciwpożarowych”- podkreśla Tomasz Domański.
 

InterRisk: „Istotną częścią budowy programu ubezpieczeniowego jest prewencja”

 
„Ubezpieczyciel oferuje przedsiębiorstwom szereg narzędzi, które pozwalają istotnie ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia szkód środowiskowych lub ograniczyć ich rozmiar” – powiedział Józef Winiarski, wiceprezes InterRisk.
 
 
Źródło: www.gu.com.pl