Ubezpieczenie budynków rolniczych jest nie tylko możliwe, ale w niektórych przypadkach także obowiązkowe. Wiele zależy od powierzchni gospodarstwa. Jak działa taka polisa i co wchodzi w zakres ochrony?
Ubezpieczenie budynków rolniczych – jak działa?
Na początku warto przypomnieć, że obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia dotyczy budynków o powierzchni powyżej 20 m² będących w posiadaniu rolnika. Co istotne, nowe budynki należy ubezpieczyć już z dniem pokrycia ich dachem. W dużym skrócie można powiedzieć, że ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego stanowi podstawową ochronę przed skutkami zdarzeń losowych. Jakie zalety ma tego typu polisa? Na przykład w AGRO Ubezpieczenia klienci mogą liczyć na 10% zniżkę na ubezpieczenia obowiązkowe za zawarcie dowolnego ubezpieczenia dobrowolnego, a płatność mogą rozłożyć nawet na 4 raty. Ubezpieczyciel daje także możliwość dostosowania pakietu do indywidualnych potrzeb rolnika. W ramach oferty towarzystwa ubezpieczenie budynków rolniczych może zostać uzupełnione o obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, a także o dobrowolne ubezpieczenia:
- maszyn rolniczych (AGRO-CASCO),
- mienia wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego,
- OC w życiu prywatnym,
- Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW).
Zakres ochrony ubezpieczenia budynków rolniczych
Z tytułu ubezpieczenia budynków rolniczych przysługuje odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach na skutek zdarzeń losowych w postaci:
- ognia,
- huraganu,
- powodzi,
- podtopienia,
- deszczu nawalnego,
- gradu,
- opadów śniegu,
- uderzenia pioruna,
- eksplozji,
- obsunięcia się ziemi,
- tąpnięcia,
- lawiny,
- upadku statku powietrznego.
Istotne jest to, że odszkodowania wypłacane są do wysokości sum ubezpieczenia, które ustalane są odrębnie dla każdego z budynków.
Obowiązkowe ubezpieczenie rolników
Jak już wielokrotnie wspominaliśmy ubezpieczenie OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Rolnicy są zobligowani do zawarcia umowy ubezpieczenia już w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie tego typu chroni przed skutkami finansowymi szkód spowodowanych w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego. A odszkodowanie wypłacane jest osobom trzecim za szkody wyrządzone nie tylko przez ubezpieczonego rolnika, ale także przez osoby z którymi pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym oraz przez osoby pracujące w gospodarstwie rolnym.
OC rolnika obejmuje szkody wyrządzone w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego, będące następstwem:
- śmierci,
- uszkodzenia ciała,
- rozstroju zdrowia,
- utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
Z kolei odszkodowania wypłacane są do wysokości sum gwarancyjnych, które wynoszą:
- 5 mln euro na jedno zdarzenie za szkody na osobie,
- 1 mln euro na jedno zdarzenie za szkody w mieniu.
Źródło: AGRO Ubezpieczenia