Ubezpieczenie mieszkania to standardowa polisa dedykowana dla właścicieli nieruchomości. Jeśli dodatkowo lokal jest wynajmowany warto rozważyć zakup ochrony w postaci OC wynajmującego. Produkt tego typu działa nieco inaczej niż podstawowa polisa na mieszkanie. 

Ubezpieczenie mieszkania 

Ubezpieczenie mieszkania w zależności od oferty danego towarzystwa zazwyczaj różni się zakresem ochrony. W skład polisy może wchodzić ubezpieczenie murów mieszkania, piwnicy czy elementów stałych, znajdujących się wewnątrz danego lokum, takich jak np. podłogi, AGD w zabudowie czy stałe wyposażenie łazienek. Istnieje także możliwość ubezpieczenia ruchomości, które są wyposażeniem mieszkania. Dodatkowo w niektórych wariantach ubezpieczenia występuje ochrona tzw. All Risk, czyli od wszystkich zdarzeń, które nie zostały wyłączone z OWU, np. przypadkowe stłuczenie szklanej umywalki. Taki zakres oferuje np. produkt Warta Dom Komfort. Oprócz polisy mieszkaniowej i OC, wynajmujący mogą skorzystać z tzw. domowego Assistance. Istnieje także możliwość ubezpieczenia od utraty czynszu. Polisa ta jest dostępna w ofercie niektórych towarzystw ubezpieczeniowych i zapewnia ochronę w przypadku utraty możliwości zarobku na wynajmie na skutek np. zalania lub dewastacji. Nie chroni jednak przed sytuacją, gdzie lokator zalega z płatnością za czynsz. 

Ubezpieczenie wynajmującego — na czym polega? 

Niewątpliwie osoby wynajmujące mieszkanie powinny rozważyć zakup dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia wynajmującego. Produkt tego typu jest także dobrowolny i można z niego skorzystać w pakiecie z podstawowym ubezpieczeniem lub oddzielnie, np. u innego ubezpieczyciela. 

Ubezpieczenie wynajmującego to polisa OC, która stanowi finansowe zabezpieczenie przed przypadkową szkodą powstałą na mieniu i zdrowiu osób trzecich — najemców, sąsiadów czy nawet administracji budynku. Na przykład, jeśli wynajmujemy mieszkanie i dojdzie do awarii pralki, co poskutkuje zalaniem i zniszczeniem własności sąsiadów lub lokatorów, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje powstałą szkodę w ramach tej polisy. Pomimo tego, że ubezpieczenie wynajmującego może wchodzić w skład pakietu, to dla takiej ochrony ustalana jest osobna suma ubezpieczenia, która najczęściej wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

OC najemcy – kiedy się przyda? 

Z ubezpieczenia w życiu prywatnym mogą skorzystać również lokatorzy wynajmowanego mieszkania. OC najemcy pozwala na pokrycie kosztów likwidacji szkód powstałych w sposób nieumyślny, takich jak np. przypadkowe zniszczenie ścian — w zależności od wariantu, nie tylko przez ubezpieczonego, ale także pozostałych domowników czy dzieci. Co więcej, ochrona ta może obejmować zarówno elementy stałe, jak i wyposażenie mieszkania. Warto podkreślić, że wynajmujący ma prawo zażądać wykupienia takiej polisy w ramach podpisywanej umowy najmu. Jest to możliwe na podstawie Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. 

Źródło: WARTA