Zdarza się, że w takich sytuacjach jak zakup używanego samochodu, kolizja drogowa czy konieczność weryfikacji ważności polisy chcemy sprawdzić ubezpieczenie auta. Nie każdy wie, że dzięki internetowi możemy zweryfikować wszelkie informacje bardzo szybko i bez wychodzenia z domu. Jak to robić?
Kiedy sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
Jak powszechnie wiadomo, posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w naszym kraju. Dzięki niemu unikniemy wydatków w sytuacji, gdy spowodujemy kolizję lub wypadek drogowy i wyrządzimy tym samym szkodę innemu kierowcy (zarówno materialną, jak i osobową). Warto podkreślić, że brak polisy OC wiąże się z wysokimi karami, dlatego zawsze należy zadbać o jej ważność. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, jak długo obowiązywać będzie nasze ubezpieczenie OC? Wtedy warto dowiedzieć się, jak sprawdzić ubezpieczenie auta.
Weryfikacja ważności OC samochodu jest też przydatna w innych sytuacjach. Przede wszystkim wówczas, gdy:
- decydujemy się na zakup używanego pojazd – jeżeli poprzedni właściciel posiadał ubezpieczenie, powinien przekazać nam polisę, dzięki której unikniemy dodatkowych kosztów,
- jesteśmy osobą poszkodowaną w kolizji drogowej – jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy stłuczka nie jest duża i chcemy spisać ze sprawcą oświadczenie bez wzywania policji.
Jeśli mamy dostęp do internetu w szybki sposób możemy sprawdzić ważność umowy OC, i to bez względu na okoliczności. Zatem sprawdzić ubezpieczenie auta online?
Jak sprawdzić do kiedy ubezpieczenie auta jest ważne?
Ważność polisy OC można sprawdzić bez konieczności kontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Może to zrobić każdy, bez względu na rodzaj czy markę posiadanego samochodu. Informacje tego typu znajdują się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jest to baza danych, która powstaje w oparciu o informacje przekazywane bezpośrednio od ubezpieczycieli. Dzięki temu możemy szybko zweryfikować numer aktualnej polisy, markę oraz model samochodu, a nawet nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z adresem. Wystarczy wejść na stronę internetową www.ufg.pl i przejść do części „Sprawdź OC dla pojazdu”. W ten sposób możemy sprawdzić zarówno ważność, jak i długość swojej polisy ubezpieczenia samochodu. Warto podkreślić, że w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajdziemy informacje o polisach OC wszystkich właścicieli samochodów. Co więcej, znajdziemy tam również dane na temat AC pojazdów.
Ale uwaga! W niektórych przypadkach w bazie UFG może nie być informacji o ubezpieczeniu, pomimo że zostało ono wykupione. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy polisa została przedłużona np. kilka dni wcześniej. Jeśli więc kierowca albo właściciel sprzedawanego pojazdu deklaruje, że wykupił ubezpieczenie, ale nie możemy go odnaleźć w bazie UFG, warto zweryfikować to, kontaktując się bezpośrednio z jego ubezpieczycielem.
Zakup używanego samochodu a ubezpieczenie auta
Z kolei osoby, które kupują używany samochód mogą skorzystać z bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), która również dostępna jest online. Dzięki niej nie tylko zweryfikujemy polisę OC, ale również zyskasz wiele cennych informacji na temat ubezpieczonego pojazdu, np. stan jego licznika, ważność badań technicznych, data wydania dowodu rejestracyjnego, rok produkcji czy nawet zmiany właścicieli. Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? Przede wszystkim po to, by nie paść ofiarą oszustwa ze strony sprzedającego, który może podawać nieprawdziwe informacje dotyczące np. stanu pojazdu czy ubezpieczenie auta.
Kolejnym sposobem na sprawdzenie ważności polisy a także weryfikacji długości własnego ubezpieczenia czy OC sprawcy wypadku jest skorzystanie ze strony www.historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy podać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu.
Z kolei w nagłych wypadkach ważność ubezpieczenia można sprawdzić za pomocą aplikacji UFG. Do dyspozycji mamy dwa rozwiązania – aplikacja „Na Wypadek” oraz „Kup Auto”. Obie działają na systemach Android oraz iOS, dlatego można z nich skorzystać niezależnie od tego, jaki model smartfona posiadamy.
Aplikacja „Na Wypadek” to bardzo funkcjonalne narzędzie, dzięki któremu nie tylko sprawdzimy informacje o OC pojazdu (w tym własnego). Uzyskamy również dostęp do gotowego oświadczenia o stłuczce. Co więcej, aplikacja poinformuje nas o tym, że nasza polisa wkrótce dobiegnie końca i konieczne będzie jej przedłużenie.
Z kolei aplikacja „Kup Auto” polecana jest osobom kupującym używany samochód. Podobnie jak poprzednie narzędzie, również i to pozwala zweryfikować ważność polisy, a także dostarcza innych cennych informacji. Zapewni nam wsparcie krok po kroku w procesie zakupu pojazdu, wygeneruje umowę sprzedaży auta oraz wymagane pismo do ubezpieczyciela. Takie pismo zawiera informacje o nabyciu pojazdu i dostarczy nam niezbędnych wskazówek, które pomogą uniknąć nieudanej inwestycji.
Co istotne, oba rozwiązania są całkowicie bezpłatne i warto mieć je na swoim telefonie, bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy mogą okazać się przydatne.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group