Właściciele pojazdów zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia OC. W kontekście tego typu polisy istotny jest odpowiedni termin startu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Właściwy wybór tej daty pozwala uniknąć przerwy w ochronie i niepotrzebnych kosztów. Od kiedy zatem powinna obowiązywać umowa ubezpieczenia? 

Jaką datę początku ochrony ubezpieczeniowej wybrać?

Decydując się na zakup ubezpieczenia OC możemy samodzielnie wskazać termin startu ochrony. Zazwyczaj osoby, które mają ubezpieczenie obowiązujące do końca jakiegoś dnia i chcą wykupić nowe OC bez ryzyka wystąpienia przerwy wskazują dzień następny po terminie obowiązywania umowy. Rozwiązanie to pozwala uniknąć przerwy w ubezpieczeniu. Właściwe wskazanie terminu odpowiedzialności ma kluczowe znaczenie w przypadku pojazdów, które zmieniły właściciela. Należy pamiętać, że umowa zawarta przez zbywcę samochodu nie wznowi się automatycznie na kolejny rok. Niekiedy może się pojawić pytanie czy da się kupić ubezpieczenie OC z datą wsteczną? Nie ma takiej możliwości, a nawet jeden dzień przerwy w ochronie może skutkować nałożeniem kary za brak OC od UFG. Z tego powodu należy bezwzględnie kontrolować termin zakończenia ochrony ubezpieczeniowej i w porę zakupić nową polisę OC. 

Kiedy należy wykupić OC?

Ubezpieczyciele standardowo wysyłają przypomnienia o kończącym się ubezpieczeniu OC ze wskazaną datą końca ochrony. Przed wygaśnięciem umowy musimy zawrzeć kolejną polisę. Tu warto przypomnieć, że jeśli nasza dotychczasowa polisa była opłacona w całości i nie została przez nas wypowiedziana odnowi się automatycznie na kolejny rok. Mechanizm ten działa tylko jedynie w przypadku OC. Ubezpieczenia dobrowolne, takie jak Autocasco, NNW, Assistance, Szyby, Opony i inne stracą ważność z końcem okresu ochrony wskazanego na umowie. 

Pamiętajmy, że z zasady właściciel zarejestrowanego pojazdu musi wykupić jego ubezpieczenie. I nie ma tu znaczenia to, że auto jest nieużywane. Kiedy zatem należy zawrzeć umowę OC? Jeśli nabywamy: 

  • nowy samochód z salonu – ubezpieczenie OC musimy mieć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Niektóre salony pozwalają na skorzystanie z dedykowanych pakietów dealerskich. 
  • samochód używany z ważnym OC – ubezpieczenie OC przechodzi na nas, ale nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Musimy, więc wiedzieć, kiedy się kończy i wykupić nową polisę przed wygaśnięciem terminu „starej” umowy.
  • samochód używany bez ważnego OC – polisę musimy wykupić najpóźniej w dniu zakupu pojazdu. Bez ważnego OC nie możemy poruszać się samochodem. Wiąże się to także z ryzykiem nałożenia kary finansowej.
  • samochód z zagranicy.

Data początku ochrony ubezpieczeniowej – co warto wiedzieć?

Nie każdy wie, że ubezpieczenia OC i AC mogą mieć różne daty początku ochrony. Nawet, jeśli kupujemy je w tym samym czasie. Taka sytuacja ma miejsce, gdy umowy mamy zawarte w różnych towarzystwach lub polisa OC obowiązywała w innym terminie (np. po zakupie samochodu).

Warto też pamiętać, że posiadanie dwóch aktywnych polis OC na ten sam pojazd w tym samym okresie nie daje dodatkowej ochrony, a jedynie generuje zbędne koszty. Nowe ubezpieczenie powinno zaczynać się od dnia następującego po zakończeniu obecnej umowy.

Właściwy wybór daty rozpoczęcia ochrony OC jest bardzo ważny, ponieważ pozwala uniknąć przerwy w ubezpieczeniu, a co za tym idzie zbędnych wydatków. Pamiętajmy, zatem o tym, by sprawdzać termin obowiązywania aktualnej umowy. Zwłaszcza, jeśli w ostatnim czasie zakupiliśmy używany samochód.

Źródło: WARTA