Większość z nas na swoich polisach komunikacyjnych posiada również ubezpieczenie assistance. Jednak czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, co dokładnie wchodzi w zakres tego produktu. W jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela?
Kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa
Jak wiadomo posiadając samochód musimy mieć aktualną polisę OC. Produkt ten chroni nas przed finansowymi kosztami szkód osobowych i majątkowych, jakie wyrządzimy osobom trzecim. Jednak pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne nie są obowiązkowe. Czy zatem powinniśmy z nich zrezygnować? Niewątpliwie zakup takich polis, jak Autocasco czy assistance sprawia, że w razie wielu niespodziewanych sytuacji na drodze będziemy mogli liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Szczególnie, że to pierwsze ubezpieczenie umożliwi nam naprawę samochodu, nawet wówczas, gdy samodzielnie spowodowaliśmy szkodę. Z kolei polisa NNW pozwala na uzyskanie odszykowania, jeśli jadąc swoim samochodem odniesiemy w wypadku obrażenia. A jak wygląda zakres ubezpieczenia assistance?
Co wchodzi w zakres ubezpieczenia assistance?
Assistance to ubezpieczenie, które możemy dostosować do swoich potrzeb, bowiem na rynku znajdziemy produkty dostępne w kilku wariantach. Zazwyczaj w podstawowym zakresie assistance zawiera usługę polegającą na odholowania naszego pojazdu po wypadku lub kolizji. Natomiast rozszerzone zakresy assistance pozwalają również na odholowanie naszego pojazdu w przypadku awarii na drodze oraz co bardzo ważne, zawierają możliwość naprawy pojazdu na miejscu. Niektóre produkty rozbudowane są też o możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego po wypadku, po awarii lub po kradzieży. Assistance często zawiera także usługi związane z pokryciem kosztów kontynuowania podróży lub powrotu do miejsca zamieszkania.
Z pewnością dużym atutem ubezpieczenia assistance jest to, że produkt ten zapewnia nam naprawę naszego samochodu lub motocykla nie tylko wówczas, gdy jesteśmy w trasie, ale także, gdy nie możemy go uruchomić pod domem. Co istotne, na pomoc możemy też liczyć, jeśli zgubimy kluczyki lub inne urządzenia sterujące do samochodu, lub zatrzaśniemy je wewnątrz zamkniętego pojazdu.
W jakich sytuacjach będzie pomocne assistance?
Warto zdawać sobie sprawę, że assistance możemy skorzystać, np. jeśli w oponie naszego samochodu nie ma powietrza. Szczególnie, że niekiedy samodzielna wymiana ogumienia jest problematyczna. Dosyć często usługi assistance są uruchamiane, gdy akumulator w naszym samochodzie ulegnie rozładowaniu. Usterka tego typu może być wynikiem zużycia akumulatora, ale też może być wynikiem awarii alternatora, który w samochodzie odpowiada za ładowanie akumulatora. Pomoc assistance może okazać się niezbędna również, gdy zabraknie nam paliwa w samochodzie. Wówczas w ramach usługi zostanie nam dostarczone paliwo, za które zapłacimy – sama usługa jest bezpłatna. Również rozruch samochodu może być wykonany, przez pracownika assistance, który dostarczył nam paliwo. Pomoc assistance będzie cennym wsparciem także, gdy będziemy musieli wymienić przepaloną żarówkę. To tylko niektóre praktyczne przykłady, w których możemy skorzystać z ubezpieczenia assistance. Pamiętajmy, że szczegółowy zakres produktu znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Źródło: WARTA