Komisja Europejska zaproponowała w czwartek (24.05.18) wzmocnienie przepisów UE w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych. Ważnym elementem nowego projektu jest propozycja, by osoby posiadające udokumentowany przebieg ubezpieczenia w jednym państwie członkowskim UE mogły starać się o lepsze warunki ubezpieczenia w innym kraju.

Osoby posiadające udokumentowany przebieg ubezpieczenia komunikacyjnego będą mogły uzyskać lepsze warunki ubezpieczenia w innym kraju

Ważnym elementem nowego projektu jest propozycja, by osoby posiadające udokumentowany przebieg ubezpieczenia w jednym państwie członkowskim UE mogły starać się o lepsze warunki ubezpieczenia w innym kraju. Valdis Dombrovskis odpowiedzialny za usługi finansowe wyjaśnia: „W przypadku wyjazdu za granicę i wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego w innym państwie członkowskim UE dotychczasowy przebieg ubezpieczenia będzie traktowany w taki sam sposób, jak w przypadku krajowych posiadaczy ubezpieczenia. To dobra wiadomość dla tych, którzy przemieszczają się po terenie całej UE, a także dla wszystkich obywateli UE”.

Ofiary wypadków będą mogły otrzymać należne im pełne odszkodowanie, nawet jeżeli ubezpieczyciel jest niewypłacalny

Z kolei komisarz ds. konkurencyjności Jyrki Katainen podkreślił, że nowa dyrektywa zwiększa również dostęp do odszkodowań dla ofiar wypadków komunikacyjnych, gdy ubezpieczyciel w danym kraju okazuje się niewypłacalny. W takiej sytuacji poszkodowani będą mogli szybko uzyskać pełną rekompensatę w państwie członkowskim, w którym mieszkają.

Eliminacja nieubezpieczonych pojazdów znacznie wzmocniona  

Ponadto zgodnie z propozycją uprawnienia państw członkowskich do podejmowania działań eliminujących z ruchu pojazdy nieubezpieczone mają zostać znacznie wzmocnione.

Obywatele UE będą mogli też korzystać z takiego samego poziomu minimalnej ochrony podczas podróży po terytorium całej UE

Obywatele UE będą mogli również korzystać z takiego samego poziomu minimalnej ochrony podczas podróży po terytorium całej UE. We wniosku ujednolicono minimalne poziomy ochrony dla całego obszaru UE w przypadku poszkodowania osoby lub szkody materialnej – obecne minimalne poziomy w poszczególnych państwach różnią się od siebie.

Źródło: www.papa.pl   www.lex.pl