Utrata dokumentów za granicą czy też w Polsce zawsze wiąże się ze sporym stresem, ponieważ taka sytuacja może być przyczyną wielu problemów. Zatem co zrobić w przypadku dowodu osobistego, paszportu i karty kredytowej, podczas zagranicznego wyjazdu lub urlopu w kraju? Jakie kroki należy podjąć?

Jak postępować w razie kradzieży dokumentów w Polsce?

Co należy zrobić w przypadku kradzieży dokumentów w Polsce? Mimo tego, że czasami trudno o zachowanie spokoju warto rzeczowo podejść do tematu. W pierwszym kroku powinniśmy zgłosić utratę dokumentu na najbliższym komisariacie policji. Pamiętajmy jednak, że w tym miejscu możemy jedynie zgłosić fakt kradzież dokumentów – nie możemy ich tam zastrzec. By to zrobić musimy skontaktować się:

  • ze swoim bankiem – w przypadku kradzieży karty płatniczej,
  • organem gminy – w przypadku kradzieży dowodu osobistego,
  • wydziałem komunikacji urzędu powiatu lub miasta – w przypadku kradzieży prawa jazdy.

Istnieje także możliwość, by zastrzec dowód osobisty przez portal BIK.

Dokumenty należy zastrzec jak najszybciej, zyskamy wtedy pewność, że nasze dane nie zostaną bezprawnie wykorzystane i np. nikt nie zaciągnie kredytu czy pożyczki, podszywając się pod nas. W ten sposób zminimalizujemy również ryzyko ewentualnej kradzieży tożsamości.

Niewiele osób wie o tym, że oszustom często wystarczą same dane z dokumentu, więc nie muszą być fizycznie w jego posiadaniu. Dlatego tak istotne jest, aby zwracać uwagę na to komu powierzamy nasze dane. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że dokumenty zostaną zgubione, to należy o tym fakcie powiadomić równiez bank, w którym mamy konto. Unikniemy w ten sposób ryzyka zaciągnięcia pożyczki lub kredytu na nasz rachunek. Niestety zgłoszenie faktu utraty dokumenty w urzędzie oraz na policji nie wystaczy. Wszystko dlatego, że administracja oraz banki nie korzystają ze wspólnej bazy i niezbędne jest powiadamianie każdej z tych instytucji.

Osoby zadłużone, które padły ofiarą oszustów mogą próbować korzystać z form oddłużania nieadekwatnych do sytuacji, np. próbując złożyć wniosek o upadłość konsumencką do sądu. Zdaniem Jacka Andrzejewskiego z Kancelarii EUROLEGE – jest to zupełnie niepotrzebne. Zamiast tego należy skonsultować się z prawnikem, który pomoże wyjaśnić sprawę z instytucjami finansowymi. Prawnik złoży odpowiednie pisma reklamacyjne do banków i firm pożyczkowych, a w razie konieczności będzie interweniował np. jeśli dojdzie do wydania nakazu zapłaty przez sąd (co czasami się zdarza).

Kradzież dokumentów za granicą – co robić?

Natomiast, gdy do kradzieży dokumentów doszło podczas pobytu w innym kraju, w pierwszej kolejności należy zastrzec dowód osobisty. Możemy tego dokonać np. telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu na stronie BIK. Kartę kredytową lub debetową można zastrzec także telefonicznie, dzwoniąc na infolinię swojego banku lub drogą elektroniczną, logując się na konto internetowe. W kolejnym kroku trzeba zgłosić utratę dokumentów lokalnej policji, która przyjmie zgłoszenie i podejmie stosowne działania – dostaniemy od funkcjonariuszy zaświadczenie o popełnieniu przestępstwa. Następnie powinniśmy udać się do polskiego konsulatu. Tam pracownicy placówki pomogą nam unieważnić skradziony paszport i dowód osobisty oraz za opłatą wydadzą dokumenty tymczasowe, które umożliwią nam bezproblemowy powrót do kraju. Zazwyczaj koszty wyrobienia paszportu tymczasowego to mniej więcej 20-40 euro, wszystko zależy to od tego w jakim państwie przebywamy. Warto też wiedzieć, że jeśli w danym kraju, nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, możemy uzyskać pomoc w każdym konsulacie dowolnego państwa należącego do UE. Trzeba wówczas złożyć wniosek o tzw. Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podróży).

Kradzież dokumentów – o czym należy pamiętać?

Bez wątpienia, jeszcze przed wyjazdem zagranicznym powinniśmy zapisać sobie w telefonie lub notesie dane adresowe oraz numer kontaktowy do placówki konsularnej. Tego typu przezorność pozwoli nam na szybką reakcję w razie kradzieży dokumentów lub jakiejś innej przykrej sytuacji podczas wyjazdu. Pamiętajmy też, że jeśli posiadamy polisę podróżną w wersji rozszerzonej, musimy powiadomić o zdarzeniu towarzystwo ubezpieczeniowe. Osoby posiadające ubezpieczenie turystyczne, powinny skontaktować się z Centrum Alarmowym – uzyskają tam informacje, w jaki sposób uzyskać dokumenty zastępcze. W przypadku zgubienia lub kradzieży karty kredytowej mogą też otrzymać pomoc przy zablokowaniu rachunku bankowego.

Źródło: UNIQA