Kwestie związane obowiązkowym odśnieżaniem chodników niekiedy budzą wiele wątpliwości. Dlatego warto wiedzieć, kto odpowiada za utrzymanie ich w czystości, a tym samym, kto ponosi koszty odszkodowań za ewentualne wypadki. 

Do kogo należy obowiązek odśnieżania chodnika? 

Zasady odśnieżania chodników są uregulowane przepisami prawa, a w szczególności prawa budowlanego. To tam znajdziemy zapisy wskazujące, że odśnieżanie chodnika to obowiązek zarządcy lub właściciela nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku posiadania nieruchomości, wzdłuż której biegnie chodnik, rozumiany, jako część drogi publicznej służącej pieszym, to na nas będzie ciążył obowiązek odśnieżania i utrzymania go w czystości. 

Pamiętajmy jednak, że odśnieżając chodnik, nie możemy zgarniać śniegu na jezdnię. Musimy przesunąć go na krawędź chodnika, tak by zarządca drogi mógł go sprawnie usunąć. Doświadczenie pokazuje, że oblodzony chodnik najlepiej posypać solą i piaskiem. Dzięki temu szybko pozbędziemy się lodu, a co za tym idzie zmniejszymy ryzyko bolesnego upadku, skutkującego mniej lub bardziej poważnym uszczerbkiem na zdrowiu pieszego. 

Kiedy odśnieżanie śniegu z chodnika nie jest obowiązkowe? Zwolnienie z utrzymania go w czystości możemy uzyskać w sytuacji, gdy chodnik sąsiadujący z naszą nieruchomością dopuszcza płatny postój lub parkowanie samochodów. Również, gdy chodnik i granicę naszej działki oddziela pas zieleni nie jesteśmy zobowiązani do odśnieżania – obowiązek ten ciąży wówczas na gminie. 

Wypadek na chodniku – konsekwencje 

Mając już świadomość tego, kto odpowiada za odśnieżanie chodników, warto zwrócić uwagę na to, na kim ciąży ryzyko wypłaty ewentualnych odszkodowań osobom, które doznają uszczerbku na zdrowiu na zaśnieżonym lub oblodzonym chodniku. Jeśli nie mamy zawartej umowy z zarządcą nieruchomości lub firmą sprzątającą, to właśnie my będziemy zobowiązani pokryć koszty ewentualnych roszczeń osób trzecich. Wydatki te mogą być związane nie tylko z kosztami leczenia, ale także późniejszą rehabilitacją, zadośćuczynieniem za doznane szkody czy zwrotem kosztów zniszczonej odzieży itp. 

Ale uwaga! Nieodśnieżony chodnik przy posesji to także ryzyko nałożenia kary przez straż miejską. Jeśli nasza nieruchomość położona jest w centrum miasta i graniczy z często uczęszczanym chodnikiem, musimy liczyć się z tym, że szybko zostaniemy pouczeni w tej kwestii. Jeśli to nie przyniesie pożądanego efektu, możemy otrzymać mandat w wysokości kilkuset złotych. A w skrajnym przypadku może się to dla nas skończyć wstąpieniem na drogę sądową. 

Wypadek na chodniku a ubezpieczenie 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas, jako pieszy może się skutecznie zabezpieczyć przed finansowymi konsekwencjami wypadku. Wystarczy zadbać o dobre ubezpieczenie NNW. Dzięki polisie np. w przypadku zwichnięcia ręki będziemy mogli liczyć na szybkie uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela. 

A jak zabezpieczyć siebie, jako właściciela nieruchomości? Z pewnością pomocne będzie odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości, którego element będzie stanowiło ubezpieczenie OC. Polisa sprawi, że ewentualne roszczenia pokryje wówczas za nas ubezpieczyciel – ale tylko do kwoty zapisanej w umowie. Dlatego przed podpisaniem polisy warto zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, tak by w pełni dostosować ją do naszych potrzeb. 

Źródło: Nationale-Nederlanden