Nierówna nawierzchnia, najechanie na jakiś przedmiot czy duże obciążenie pojazdu może spowodować uszkodzenie ogumienia. Niestety często w takich sytuacjach kontynuowanie podróży bywa niemożliwe. Jednak wówczas może nam pomóc assistance samochodowe. 

Uszkodzona opona a bezpieczeństwo jazdy 

Opony to jeden z najbardziej narażonych na usterki elementów samochodu. Niestety ich uszkodzenie może negatywie wpływać na bezpieczeństwo jazdy. I o ile niewielkie wybrzuszenie lub starcie bieżnika jedynie obniża komfort podróży to niektóre uszkodzenia uniemożliwiają dalszą podróż. Przecięcie lub przebicie opony albo rozerwanie jej boku niejednokrotnie powodują, że pojazd zostaje unieruchomiony. Dochodzi wówczas do nagłej utraty ciśnienia w kole, a tym samym kontynuowanie jazdy nie jest możliwe (wyjątkiem są tu opony Run Flat, które pozwalają na kontynuowanie podróży jeszcze przez kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od „złapania gumy”). 

Ubezpieczenie assistance – pomoc w wymianie koła 

Jak wiadomo, uszkodzenie opony wymaga wymiany koła na zapasowe. By to zrobić potrzebne nam będą: 

  • koło zapasowe, 
  • podnośnik, 
  • klucz do kół, 
  • trójkąt ostrzegawczy, który należy ustawić w odpowiedniej odległości od unieruchomionego pojazdu. 

Niestety wymiana koła nie zawsze jest łatwa, czasami potrzeba do tego odpowiednich umiejętności i użycia siły – trzeba, bowiem zdjąć kołpak, poluzować śruby (co może być trudne, zwłaszcza, gdy dojdzie do ich „zapieczenia”), podnieść auto przy pomocy lewarka itd. Doświadczenie pokazuje, że niektórzy kierowcy – szczególnie bez doświadczenia – nie są w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić. W takiej sytuacji posiadając ubezpieczenie assistance możemy wykonać telefon do swojego ubezpieczyciela i skorzystać z jego pomocy. 

Usługi oferowane w ramach assistance 

W ramach ubezpieczenia assistance ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty wymiany koła zapasowego na miejscu zdarzenia. Fachowiec dojedzie do miejsca, w którym samochód został unieruchomiony, i udzieli nam wszelkiej niezbędnej pomocy. Może się też zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie będzie możliwie dokonanie naprawy na miejscu (np. w wyniku wjechania w dziurę doszło także do poważnego uszkodzenia elementów podwozia lub układu kierowniczego). W takiej sytuacji nasz samochód zostanie odholowany do najbliższego czynnego zakładu wulkanizacyjnego, a my nie poniesiemy z tego tytułu dodatkowych kosztów. Będziemy musieli zapłacić jedynie za zakup nowej opony lub naprawę starego ogumienia. 

Źródło: Europ Assistance