Zazwyczaj kupując sprzęt AGD czy RTV mamy możliwość jego ubezpieczenia od takich zdarzeń jak awaria, przepięcie lub kradzież. Czy jednak mamy możliwość dostosowania zakresu ochrony tak, aby nie ponosić później kosztów naprawy lub kosztów zakupów nowego sprzętu? Jakie korzyści, niesie ubezpieczenie sprzętu? 

Ubezpieczenie sprzętu RTV i AGD 

Jak wiadomo po zakończeniu okresu gwarancji koszty ewentualnych napraw zakupionego sprzętu leżą po naszej stronie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ubezpieczyciele oferują produkty, które chronią przed ryzykiem awarii po gwarancji udzielonej przez producenta, po tym, jak skończył się czas, na który została ona udzielona. Ubezpieczenia tego typu możemy zawrzeć już przy zakupie konkretnego sprzętu już w sklepie, ale zaczyna ono działać po tym, jak skończy się okres gwarancji. Przed jakimi zdarzeniami chroni polisa na sprzęt? Dostępne na rynku oferty umożliwiają nam wybór optymalnego wariantu ochrony, ponieważ zawierają kilka zakresów ochrony. Ubezpieczenie może chronić sprzęt w zakresie: awarii, zniszczenia lub uszkodzenia w wyniku wypadku, zniszczenia lub uszkodzenia w wyniku przepięcia, kradzieży z włamaniem lub rabunku, kradzieży z bagażu podręcznego lub kradzieży kieszonkowej oraz zwłaszcza przy lodówkach, lub zamrażarkach, w zakresie rozmrożenia artykułów żywnościowych. 

Co istotne, suma ubezpieczenia sprzętu jest równa cenie zakupu tego towaru. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel zapewnia serwis door-to-door, czyli zepsuty, uszkodzony lub zniszczony sprzęt po wypadku albo przepięciu może być od nas odebrany, aby dostarczyć go do serwisu i z serwisu do nas. Jeśli chodzi o większe sprzęty serwisant przyjeżdża do nas, aby usunąć awarię. 

Jak kupić polisę na sprzęt? 

Ubezpieczenie sprzętu można zawrzeć podczas jego zakupu w sklepie. Polisę możemy kupić także zdalnie, z wykorzystaniem Internetu. W przypadku zakupu większej ilości sprzętu, na każdy z nich zawieramy osobną polisę. Wynika to z zasad zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ale także z tego, że nie musimy w ten sam sposób ubezpieczyć całego zakupionego sprzętu. Jak już wspominaliśmy ubezpieczenie zaczyna działać po zakończeniu okresu gwarancji, a okres ochrony może trwać od roku do trzech lat. Z kolei w zakresie zniszczenia lub uszkodzenia w wyniku wypadku albo przepięcia, kradzieży z włamaniem i pozostałych wymienionych wcześniej form kradzieży, ubezpieczenie działa od daty, jaka widnieje na polisie, do pięciu lat. Umowa wygasa, jeśli wymienimy sprzęt na nowy, na podstawie ochrony z polisy lub na podstawie gwarancji producenta, jeśli sprzęt został skradziony i na podstawie polisy został wymieniony na nowy, jak również, jeśli odstąpimy od umowy zakupu sprzętu. 

Ubezpieczenie sprzętu – warianty ochrony 

Ubezpieczenie sprzętu może być zawarte w kilku wariantach, różniących się zakresem ochrony. Dzięki temu możemy dostosować ochronę do potrzeb ubezpieczonego. Pierwsza opcja zapewnia ochronę w zakresie awarii, czyli jest dedykowane dla osób, które chcą zabezpieczyć swój sprzęt po upływie gwarancji producenta. Drugi wariant ma najszerszy zakres ochrony, ponieważ zawiera awarię, uszkodzenie lub zniszczenie w wyniku wypadku albo przepięcia, kradzież z włamaniem i rabunek, ale także ochronę związaną z rozmrożeniem produktów żywnościowych znajdujących się w lodówce lub zamrażarce, która uległa awarii, uszkodzeniu lub zniszczeniu. Wariant trzeci zapewnia ochronę w zakresie uszkodzenia lub zniszczenia w wyniku wypadku albo przepięcia oraz ochronę w przypadku kradzieży z włamaniem, lub rabunku. Taka forma ochrony dobrze dedykowana jest do zabezpieczenia sprzętu RTV czy sprzętu IT, takiego jak komputery stacjonarne, drukarki, laptopy lub tablety, ale także smartfony. Wariant czwarty zapewnia ochronę w zakresie kradzieży kieszonkowej lub kradzieży z bagażu podręcznego. 

Pamiętajmy o tym, że jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową to powinniśmy niezwłocznie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Mamy na to zazwyczaj maksymalnie siedem dni. Po zgłoszeniu szkody musimy poczekać na kontakt ze strony ubezpieczyciela lub punktu naprawczego. 

Źródło: WARTA