Z początkiem tego roku wzrosła kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Jednak 1 lipca wejdzie w życie kolejna podwyżka. Jest to związane ze wzrostem płacy minimalnej, która w połowie roku ma wynosić 3.600 zł brutto. Z pewnością już teraz warto zadbać o ważność swojego ubezpieczenia OC. 

Wzrost kar za brak OC 

Zgodnie z ustawą regulującą kwestie obowiązkowego ubezpieczenia OC, podstawą obliczenia opłaty za brak ważnego obowiązkowego OC jest wysokość płacy minimalnej określona przez Radę Ministrów. Z tego powodu 1 stycznia mogliśmy zaobserwować pierwszy wzrost kary za brak OC. Natomiast kolejna podwyżka wejdzie w życie 1 lipca, bowiem w połowie tego roku płaca minimalna wzrośnie do 3.600 zł brutto. Wówczas wysokość opłat będzie kształtowała się następująco:

Wysokość opłat za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2023 roku (OKRES OD 01.07 – 31.12.2023)

gradacja
 opłaty
samochody 
osobowe
samochody ciężarowe,
ciągniki samochodowe
i autobusy
pozostałe 
pojazdy
OC 
rolników
100%7 200 zł10 800 zł1 200 zł360 zł
50%3 600 zł5 400 zł600 zł
20%1 440 zł2 160 zł240 zł

Jak widać kary za brak OC są dotkliwe, a ich wysokość jest uzależniona od przerwy w terminie opłacenia składki. Dlatego warto weryfikować ważność polisy OC, a także mieć świadomość tego, że zdarzają się sytuacje, gdy umowa ubezpieczenia nie odnawia się automatycznie. 

Kiedy polisa OC nie wznowi się automatycznie? 

InterRisk wskazuje, że niektórzy klienci nie posiadają wystarczającej wiedzy odnośnie zasad wznawiania ubezpieczenia OC. Najczęściej dotyczy to kierowców, którzy wchodzą w posiadanie swojego pierwszego pojazdu. Jednak praktyka pokazuje, że i bardziej  doświadczeni właściciele samochodów potrafią mieć z tym problem. Pamiętajmy o tym, że nawet jednodniowa przerwa w ochronie ubezpieczeniowej może nieść ze sobą przykre konsekwencje finansowe. I to nie tylko w postaci kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zatem, w których sytuacjach polisa OC nie przedłuży się automatycznie? 

Ubezpieczenie OC nie wznowi się na kolejny rok w przypadku zakupu samochodu. Jak wiadomo w momencie nabycia pojazdu „przejmujemy” równocześnie od jego poprzedniego właściciela polisę OC. Wówczas nowy właściciel ma do wyboru dwie możliwości: od razu wypowiedzieć polisę i zawrzeć nowe ubezpieczenie w wybranym przez siebie towarzystwie lub korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia do dnia jego zakończenia. Jeśli zdecyduje się na „przepisanie” polisy OC na siebie, umowa nie przedłuży się automatycznie. 

Z podobną sytuacją mamy do czynienia, kiedy otrzymamy pojazd w spadku lub darowiźnie. Umowa zawarta przez dotychczasowego właściciela jest ważna i zapewnia ochronę do końca okresu ważności. Jednak po dacie wygaśnięcia ochrony polisa OC nie przedłuży się automatycznie. 

Polisa nie przedłuży się automatycznie także w przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego. Umowy tego typu zawierane są na krótki okres – zgodnie z przepisami prawa trwa mniej niż rok, ale nie krócej niż 30 dni. 

Ryzykowna płatność ratalna 

We wcześniej wspomnianych sytuacjach właściciel pojazdu musi zadbać o zapewnienie sobie ciągłości ochrony. Co więcej, nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, że polisa OC nie wznowi się automatycznie na kolejny rok, jeśli zdecydowaliśmy się na rozłożenie płatności składki na raty i zapomnieliśmy o jej uregulowaniu. Oznacza to, że jeśli składka OC nie zostanie w pełni opłacona, ochrona ubezpieczeniowa nie przedłuży się automatycznie. Wówczas i w takim przypadku zostanie naliczona odpowiednia kara. 

Z pewnością już dziś warto zadbać o ważność swojej polisy, a także sprawdzić czy ubezpieczenie OC na pewno przedłuży się automatycznie na kolejny okres odpowiedzialności. 

Źródło: InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group